Медіаспоживання сьогодні:зміни та тенденції


Аліна Котенко, Managing Director | razom communications

Навряд чи я вас здивую, сповістивши, що споживання контенту значно змінилося за останні 20 років – як у світі в цілому, так і в Україні зокрема.
Нині більш ніж 40% людей у віці 12-65 років споживають інформацію з інтернету під час перегляду ТБ, а для аудиторії міленіалів ця цифра перевищує 75%. У 2018 році час, який люди в середньому проводили онлайн, перевищив час, який витрачений на перегляд телебачення. Звичайно, частина цього часу припадає на мультискрінінг, але загалом тенденція абсолютно визначена.

 • Доносити швидше, давати більше

  Пам’ятаєте, як один герой фільму казав, мовляв, «через 20 років не буде нічого, крім телебачення»? Сьогодні ця фраза звучала б цілком доречною, варто лише замінити «телебачення» на «діджитал». Але як не справдився той відомий прогноз, так само й інтернет у найближчі 20 років навряд чи стане єдиним медійним джерелом. Ще довго існуватимуть люди, котрі не переймаються вибором фільму чи програми, просто вмикаючи телевізор та рандомно обираючи щось для сьогоднішнього перегляду або просто для «білого шуму» – адже це найпростіший варіант організації власного дозвілля.
  І все ж таки ставлення до контенту, що споживається, глобально змінилося. Основна причина цього – об’єктивна: ми живемо у дуже динамічному світі, де людський мозок перенасичений різного роду інформацією. Протягом одного середньостатистичного дня у світі поститься біля 4 млрд повідомлень у фейсбуці, викладається більше 4 млн годин відео на Youtube, а середньостатистична людина вимушена споживати близько 6 тисяч рекламних повідомлень на день.
  Доступність інтернету та розвиток 4G сприяє активному споживанню інформації on the go. З огляду на такий вид споживання, звичайно, особливу цінність являє собою короткий контент. Цікавий факт: нещодавно у США проводили аналіз фільмів та виявили, що за останні 15 років фільми стали коротшими і водночас більш насиченими за сценарієм – саме внаслідок того, що прискорюється споживання контенту глядачами. Через оверлоад інформації люди навчилися швидше її обробляти та аналізувати. Якщо ви помітили, навіть рекламні ролики за останні роки поступово стали коротшими.

 • Вибірковість, вимогливість, відповідальність

  Через брак вільного часу люди стали більш прискіпливо обирати, на що саме вони цей вільний час витратять.
  Основний посил, який зараз проходить червоною ниткою крізь усі дослідження, – люди хочуть отримувати якісний та цікавий саме їм контент. З огляду на перенасичення та надлишок відволікаючих рекламних повідомлень, люди вимагають від обраного контенту найвищої якості, а тим часом виставляють блокування реклами (близько 19% у світі, близько 21% в Україні) та навіть готові платити за контент без реклами (найкращим прикладом є Netflix).
  При цьому вибірково та вимогливо вони ставляться не лише до звичайного контенту (програми, фільми, серіали, підписки), але й до брендового.
  За даними дослідження Meaningful Brands, що проводить Havas Group, 90% людей очікують від брендів, що ті будуть надавати їм корисний та цікавий контент. При цьому що молодша виборка аудиторії, то вищі очікування від бренду.

  article image

  Більш за те, саме міленіали неабияк опікуються соціальними аспектами. Для представників наймолодшого покоління вкрай важливо, щоб компанія, продукти якої вони обирають, розділяла їхні цінності та робила це щиро. Бренди для них – не просто гучне ім’я, а дещо значно більше. Бренд – це ідея, яка стоїть за іменем. 

 • Протриматися на плаву в океані інформації

  Мене особисто як маму 5-річної доньки турбує те, що така доступність інформації та здатність керувати нею, з одного боку, швидше розвиває людину, але з іншого – майже цілком поглинає.
  Пару років тому на одному з островів Тайланду, на мальовничому і крихітному пляжі, ми натрапили на ще меншу кафешку, на вході до якої стояла збита з кривих дощок табличка, яка мене дуже зворушила:

We don’t have wi-fi. Please, talk to each other