Only Soft Skillers Left Alive.Чому я шукаю саме таких?


Анна Драгунова, Managing Director | razom communications


Впевнена, кожен помічав, що зі шкільного випуску найуспішнішими стають не відмінники. Відмінники – наполегливі, працьовиті, проте в чомусь вони програють на тривалій дистанції. Але в чому? Відповідь одностайна – soft-skills. Прикра правда в тому, що коли ви дуже розумний, але не хочете розмовляти, вами будуть користуватися на роботі, а керуючі посади обіймуть ті, хто вміє домовлятись, інтегрувати, доводити свою думку та ставити задачі.
За час своєї кар’єри керівника я провела безліч інтерв’ю з кандидатами на різні посади. На що я в першу чергу звертаю увагу при виборі ключових людей у команду:

 • 1. Вміння переконувати

  Тут тест дуже простий і необхідність його очевидна. Адже якщо людина не може переконати мене – як вона планує домовитися з клієнтом? Я не ставлю питань, від яких пітніють долоні, я просто прошу підготувати коротку презентацію на будь-яку тему. Помилка, якої припускаються кандидати – концентрація на змісті. Насправді ж на етапі інтерв’ю не так важливо, яким буде зміст, важливо – наскільки я повірю саме у твою розповідь. Проте, є й зворотній бік медалі, коли за бездоганними та відпрацьованими презентаційними навичками немає достатнього професійного підґрунтя. Відверто кажучи, такими сміливцями я захоплююсь і переконана: у певних сферах вони можуть бути дуже успішними!

 • 2. Креативне мислення

  Найважливіше – не безпосередній творчий потенціал, а вміння подивитись на ситуацію під різними кутами, поєднати непоєднувані речі, знайти інші виходи, крім очевидного. Як не дивно, ця навичка дуже важлива для людей, які працюють з аналітикою. Адже аналітик, обробляючи величезні обсяги інформації, має робити нетривіальні висновки, а не просто констатувати. Найпростіший тест – написати листа клієнту, вихідні дані таки: є клієнт, сьогодні дедлайн по проєкту, треба повідомити, що ми не встигаємо. Вас здивує, скільки всього можна вигадати, крім стандартного «вибачте».

 • 3. Вміння закінчувати справи

  Рішучі мрійники, які генерують безліч ідей – це знахідка для будь-якої команди, проте реалізація кожної з ідей – це наполеглива, щоденна робота, яка під силу впертим ачіверам. Особливо важко, коли проєкт довгостроковий, коли він трансформується в процесі і коли твій ресурс вже закінчується. Я раджу завжди додавати в резюме досягнення на попередньому місті роботи. Важливо, не що ви робили, а що все ж зробили. Яке досягнення ви винесли з собою, незважаючи на угоду про конфіденційність з роботодавцем, адже це досягнення – ментальне і тому назавжди ваше.

 • 4. Self-awareness

  Всі вже давно тролять HR-ів за їхні питання про п’ять негативних сторін. Але відповідь на таке питання покаже, що ви тверезо відокремили свої баги та працюєте над ними. Гірше, коли ви їх навіть не усвідомлюєте, а ще гірше – коли ви ними пишаєтесь. Проте ніхто не хоче говорити про свої недоліки на інтвер’ю, це в нашій природі – намагатися всім сподобатись, аби вижити. Краще розглядати ситуацію з позитивного боку, наприклад поговорити про зони розвитку, план особистих досягнень, тощо. Важливо розуміти, що на практиці людина, яка не може оцінити свої недоліки, скоріш за все, буде поганим командним гравцем. Це той випадок, коли 25% робочого часу буде витрачатися на пошук винних, а не на конструктивний розгляд робочого процесу та концентрацію на подальшому його вдосконаленню.

 • 5. Командність

  «Хочеш іти швидко – йди один, хочеш дійти далеко – йдіть разом». Я керую невеликою за кількістю людей компанією, ми сидимо в опен-спейсі і тому будь-які коливання атмосфери відчуваємо буквально фізично. Обираючи між більш сильними рисами особистості окремого зоряного кандидата і можливістю адаптувати іншого в наші процеси, я завжди віддам перевагу другому.
  Як же визначити командного гравця? Його просто видно! Він вживає «ми», коли описує минуле місце роботи, проєкти, досягнення. Скоріш за все, він поставить зустрічне питання про людей, з якими буде працювати, та атмосферу в компанії.

 • І на закінчення я маю дуже хорошу новину. 

  Хоч усі ми приходимо в професію з певним сформованим профілем, проте soft skills можна і треба розвивати протягом всього життя. І вони вам віддячать, адже попит на них менш мінливий, ніж на hard skills.

Illustration

Крок перший – чіткий план

Що я розвиваю, для чого саме це мені потрібно, в який час і яких результатів я планую досягти.

Illustration

Крок другий – вибір матеріалів

На щастя, сьогодні видано і перекладено безліч книжок з саморозвитку, є безкоштовні онлайн-курси та недорогі лекції від професійних коучів, проте ці матеріали тільки надихають і підштовхують, справжній ключ до розвитку – щоденна практика. Це майже як з вивченням англійської: доки не заговориш, вважай, не знаєш.

Illustration

Крок третій – навчити інших

Поділитися своїми успішними кейсами використання, адже немає більш енергійного і переконливого спікера, ніж той, що сам пройшов цей шлях.