АннаМазур


Founder&CEO

Happy Monday — кар’єрного порталу, який допомагає компаніям і шукачам з однаковими цінностями знайти один одного

З чого почалася ваша історія як підприємиці?

Я ніколи не думала і не мріяла про підприємництво. Навпаки, мені здавалось, що мій шлях — це крута експертиза у сфері і жодного власного бізнесу. Але де б я не працювала, в мене постійно була купа ідей, як зробити краще, що змінити, що впровадити нового. Комусь це подобалось, і багато ідей справді вдалось втілити, але здебільшого я лізла у сфери відповідальності керівників та інших менеджерів та розказувала, що вони все роблять неправильно :)

Тому врешті-решт я подумала, що досить іншим розповідати, як потрібно робити. Якщо в мене достатньо ідей і бачення, то варто спробувати їх в дії і побачити, чи справді мої ідеї чогось варті. Спочатку це був маленький проект-хобі з друзями. Потім з’явились перші клієнти, партнери. На цьому етапі мене дуже підтримав чоловік, і я вирішила перетворити хобі в бізнес. Пам’ятаю, подумала тоді, що раптом не вийде, то мені ніщо не завадить повернутися на ринок праці. Але якщо вийде? Я зрозуміла, що маю перевірити, щоб точно спати спокійно і не жаліти, що не спробувала. З цих думок і почався Happy Monday.  

Раптом не вийде, то мені ніщо не завадить повернутися на ринок праці. Але якщо вийде?

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво?

У мене не було критичного переходу. З 2014 року я мала здебільшого проектну роботу, але все одно це була робота найманого проектного менеджера або консультанта в різних компаніях. А от створення власного бренду, а головне, власної команди — це зовсім інша історія, і шлях до неї був довгим. У мене були постійні вагання, сумніви. Я не розуміла, чи маю право комусь казати, як має бути, щось взагалі створювати і як це право отримати. Перестрибнути через них було дуже складно.

Крім того, були регулярні пропозиції більш стабільного доходу, цікавих проектів, які постійно відсували початок свого. І, якщо чесно, я не знаю, що стало тим самим переломним моментом, коли я вирішила — все, більше жодних сумнівів. Певно вже просто не могла жити на тих постійних емоційних гойдалках. А потім пішли перші співробітники, великі проекти, клієнти. Там вже не було часу вагатися, потрібно було вирішувати нові задачі кожного дня, а я це дуже люблю.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

Думаю, як і в більшості — від власної потреби. Ще зі студентства я не могла знайти цікаві вакансії і компанії на існуючих ресурсах, а як HR була незадоволена якістю кандидатів, які приходять з таких ресурсів. Тому потреба була очевидна, а рішення — невідоме. Я почала шукати альтернативи на міжнародних ринках. Побачила надзвичайні аналоги в США і Азії, потихеньку сформувала власну концепцію. До цього я і мої друзі багато працювали в освітній сфері, впроваджували цікаві неформатні ініціативи у сферах розвитку й освіти, вчилися на власному досвіді знаходити нові моделі. Звісно, було багато пілотних проектів. Щось не спрацювало, щось досі не змогли реалізувати, щось викликало великий інтерес на ринку. Ми майже 3 роки займались різними кар’єрними проектами як хобі, тому був час зрозуміти і побачити, які ініціативи більш цікаві і користуються попитом.

Але, напевно, ключовим для розуміння, що щось змінилось і тепер це бізнес, став запуск сайту та перший працівник, якого ми взяли в команду. Сайт — це взагалі така штука, яка змушує тебе всі ідеї і широкі концепції звести до зрозумілої структури і тексту. Насправді особисто я ненавиджу працювати над сайтом, але це дуже корисно, щоб взагалі зрозуміти, що ти робиш. Тому датою запуску Happy Monday я вважаю саме дату запуску сайту, хоча багато роботи було зроблено до того.

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

Нові уроки у мене кожен день. Напевно, найважче і найдовше в мене зайняло навчитися розслаблятися. Бо коли ти живеш під постійним тиском обов’язків — зарплата команді, оренда офісу, зобов'язання перед клієнтами тощо — моменту, коли ти можеш не думати про це, не існує. А от навчитись перемикатись, розслаблятись, навіть коли це все є і нікуди від тебе не дінеться, — це мистецтво, якому я ще досі вчусь.

Багато довелось працювати над професійними навичками — фінансовим менеджментом, пошуком вдалої організаційної моделі, продажами. У жодній з цих сфер в мене досі немає відчуття, що я все вже знаю. Думаю, це неможливо. Тому, певно, другий урок — постійно вчитися, цікавитися, ставити питання, але вирішувати лише самостійно і так як вважаєш правильним саме ти.

Сайт — це взагалі така штука, яка змушує тебе всі ідеї і широкі концепції звести до зрозумілої структури і тексту.

Які діджитал-інструменти ви використовуєте у власному бізнесі?

У мене є окрема стаття в бюджеті, яка називається «Підписки і сервіси», і вона майже кожного місяця збільшується :) Тут і сервіси email-розсилок, і корпоративна google-скринька, і командні таск-менеджери, сервіс фінансового обліку і багато інших. Вони не з’явились в один момент, і я справді думаю, що є ще дуже багато крутих інструментів, які ми поки не впровадили, але вартувало б. Але це постійний пошук і експерименти, і час від часу вони дарують справді круті знахідки.

About illustration

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?

Я вірю в силу оточення. Знаю, наскільки важливо почути, що твої проблеми не унікальні. Що хтось впорався. Що це можливо. Я справді думаю, що винахідників, які здатні змінювати наше уявлення про світ, мало. Більшість із нас потребує прикладів, рольових моделей, які можуть надихнути і дати впевненість, що все вийде. Я вдячна, що у свій час у моєму оточенні таких прикладів було достатньо. І сьогодні буду рада повернути ту енергію і віру, яку вклали в мене, — в інших.

Я вірю в силу оточення. Знаю наскільки важливо почути, що твої проблеми не унікальні. Що хтось впорався. Що це можливо.

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу?

Кожне досягнення бізнесу, звісно, додає впевненості, віри в себе і свою ідею, розуміння, що ризик вартував спроби. Для мене важливо, як і з ким я проводжу свій час, я дуже вимоглива до якості власного життя. І розуміння, що я самостійно можу обирати і створювати все навколо мене — це надзвичайно цінно. Мені важливо, що навколо мене люди, яку хочуть розвиватись, брати на себе відповідальність, робити більше. Це та команда і культура, про яку я мріяла, і сьогодні це моя щоденна дійсність. Я хотіла робити проекти й ініціативи, які несуть у собі сенс і впливають на оточення, в якому я живу. Сьогодні всі наші проекти побудовані на цінностях самореалізації, довіри, чесності і відкритості. Я працюю з найкращими компаніями на ринку, і всі наші клієнти дуже швидко стають нам друзями. Я роблю те, у що справді вірю, вкладаю весь свій час, енергію, думки, і це надзвичайно приємне відчуття.

Picture about the company

Що на вашу думку, найбільше заважає, а що, навпаки — допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

У мене є власне переконання, яке мені допомагає, але це виключно моє бачення і я не хочу його нікому нав’язувати. Я вважаю, що всі поточні моделі управління і ведення бізнесу історично створені чоловіками. Це не добре і не погано, це просто факт. Жінки набагато пізніше отримали можливість вчитись, працювати, висловлювати власну точку зору, а тим паче керувати і займати лідерські позиції. Тому ті хрестоматійні приклади, які ми знаємо — від Генрі Форда до Стіва Джобса — створені чоловіками, але інших ми не маємо. І тому ми сприймаємо їх як вірні й ефективні. Я вірю, що жіноче лідерство інше — більш емоційне, інтуїтивне. Просто ми ще не створили альтернативних моделей.
Тому мій варіант — слухати себе, робити так, як я вважаю правильним, тестувати, довіряти собі, шукати власну модель, в якій комфортно мені і моїй команді. Наразі здається, що виходить :) Пам’ятаю, що перші півроку мій чоловік взагалі не міг зрозуміти, як я працюю — без офісу, з вільними графіками, без чіткого плану і фінансової моделі. Це був шок і постійне бажання повернути мене до «правильного». А потім побачив, що все працює і розвивається, і «дозволив» йти власним шляхом. Тому мені здається важливим довіряти собі, накопичувати власні перемоги і впевненість, не озиратисьнавкруги, а діяти відповідно до власних переконань. Багато з нас звикли бути «хорошими дівчатами» у тому сенсі, що хтось інший має сказати, що ми хороші, поставити нам добру оцінку і похвалити. Але це дуже заважає у власній справі.

About illustration

Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

Мій бізнес — про зміну ставлення до роботи. Шукачам ми допомагаємо отримати навички та розуміння, як і де знайти роботу, яка буде відповідати їх талантам і здібностям. Компаніям ми допомагаємо створити відкриту культуру, чесне і прозоре розуміння себе для майбутніх кандидатів. І така робота накладає велику додаткову відповідальність на нас, бо, по-перше, ти сам не можеш не любити те, що робиш, а по-друге, понеділки твоєї команди мають бути щасливими, і тут без варіантів :) Бо інакше все, що ми робимо, не бути мати жодного сенсу.

Тому вчасно зупинятись, піклуватись про свій власний стан, обирати ті проекти і тих клієнтів, з якими я хочу працювати, — це мої особисті правила. А про команду моя позиція така — створити культуру й умови, в яких кожен має всі можливості для власних щасливих понеділків, але відповідальність за це лежить на кожній окремій людині в команді. Відповідальність за власний розвиток, відпочинок, настрій — особиста, жоден роботодавець не може тобі цього гарантувати. Інакше це вже не робота, а дитячий садок.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

Я дуже пишаюсь своєю командою. Знайти однодумців, які не тільки підтримають, але і надихнуться ідеєю настільки, щоб зробити її своєю, — це надзвичайна цінність. Друге — це кожен наш проект, бо в кожний ми вкладаємо купу сил і енергії, щоб зробити справді якісний продукт. Третє — це наші клієнти. У мене постійно виникає відчуття, що я стаю частиною команди нашого клієнта, і тому ті відносини і рівень партнерства, з яким ми виходимо з кожного проекту — моє величезне досягнення. І звісно — наша спільнота фанатів понеділків, які розділяють наше бачення і цінності, кожен день пишуть, що знайшли улюблену роботу завдяки нам. Для мене це дуже важливо — бачити прямий результат своєї роботи.

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній починаючій підприємиці?

Останні декілька років читаю більше художньої літератури, бо мозок вже не витримує такого потоку бізнесової інформації. Зараз читаю «Таємні види на гору Фудзі» Віктора Пелевіна. Я взагалі дуже люблю Пелевіна і його твори. Мені здається, що для підприємця в них більше користі, ніж у більшості бізнес-книжок.

Але якщо саме про бізнес-літературу, то можу точно порекомендувати «5 вад у роботі команди» Патріка Ленсіоні. Неймовірна книжка, яку потрібно прочитати кожному управлінцю. Ще в цьому році нарешті прочитала «The hard thing about hard thing» Бена Хоровіца. Мені сподобалась — дає розуміння, що не тільки тобі важко і шлях власного бізнесу — це точно нелегкий шлях. Та «Reinventing organizations» Фредеріка Лалу — це взагалі моя бізнес-біблія. Перечитую її дуже часто.

Одна порада для починаючих підприємиць?

Пам’ятати, що найважче — почати. Тут купа сумнівів, немає чітких процесів і зобов'язань, які необхідно виконувати. Але коли вже починаєш, то далі легше: є задача і просто потрібно шукати рішення. Це як заходити в море влітку — зайти завжди важко, бо здається, що холодно і некомфортно, але коли вже пливеш — це справжня насолода. Я виросла біля моря і з дитинства просто забігаю у воду, щоб одразу і вже не холодно. От і з бізнесом краще так само — одразу і у воду :)

Я з дитинства просто забігаю у воду, щоб одразу і вже не холодно. От і з бізнесом краще так само— одразу і у воду :)

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable

Віра Черниш

CEO and Editor-in-Chief | MC Today