Анна Романишина

СЕО&Founder

Progress. Way to Learn English — школа англійської мови


З чого почалася ваша історія як підприємниці? Як ви прийшли до ідеї створення власної справи?
Я дуже довгий час працювала викладачкою англійської мови: спочатку у великій школі, потім на себе (як фрілансерка). Я їздила до своїх учнів у різні райони Києва і в якийсь момент зрозуміла, що витрачаю більше часу на затори, ніж на свою роботу. Я захотіла осісти і заснувати свою школу, щоб люди їздили до мене. Зрозуміла, що при такій роботі я зможу допомогти і навчити більшу кількість людей. Так і прийшла ідея створити школу. Хоча, звичайно, 4 роки тому я і не очікувала, що все це буде у такому масштабі.
Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали, як змогли подолати?
Насправді, перехід у мене був дещо інший: я йшла в бізнес з фрілансу. Тобто спочатку я відповідала, турбувалася і думала тільки про себе. Але один із синонімів бізнесу для мене — це команда, адже дійсно великі й класні проєкти не можна зробити самотужки, для цього потрібні люди.Взявши людину на роботу, ти як керівник певним чином відповідаєш за неї (як мінімум, потрібно вчасно і повною мірою виплачувати людині зарплатню). Це лякало мене до жаху. Пам'ятаю, перші пів року не могла спати. Думка: "Чим же я буду платити зарплату людям?" — паралізовувала.Звичайно, з часом і досвідом це відчуття покидає. На зміну йому приходить планування, проте в перші місяці це лякало.

Один із синонімів бізнесу для мене — це команда

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?
Для мене своя школа англійської — це перш за все про ідею, а не про бізнес.Я сама викладачка англійської з дипломами, міжнародними сертифікатами й великим досвідом роботи. Мені надзвичайно хотілося створити таке місце, де дорослим було б комфортно навчатися, де б до них прислуховувалися, і вони б дійсно отримували результат, а не просто витрачали свій час і гроші. З цього бажання ділитися та створювати й народився Progress. Way to Learn English..Я хотіла створити школу, в яку б бігла сама і, здається, у мене вийшло.
Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?
Їх було дуже і дуже багато, все одразу й не пригадаєш!На кожному етапі розвитку проєкту характер проблем змінюється, завдання ускладнюються, і ти постійно навчаєшся чомусь новому.З останнього:

  не давати волю емоціям і ніколи не переходь на особистості
  бути уважний до людей
  пояснювати свої рішення команді (чому так, а не інакше, до чого це призведе і т.д.). Часто команда, на відміну від власника, не бачить всієї картини, а тому може не розуміти і можливо навіть не приймати рішення власника. Проте якщо пояснювати і показувати, то завжди можна знайти спільне рішення.
Illustration
Illustration
Illustration

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію, поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у власному бізнесі.
Довгий час (більше 3-х років) у Progress. Way to Learn English ми вели весь облік в Гугл Таблицях. Але останні півроку впровадили CRM, і це дозволило нам перестати втрачати заявки потенційних клієнтів.До CRM-системи підключена телефонія, тож при виникненні непорозумінь у нас завжди є можливість прослухати дзвінок. Крім того, ми користуємося онлайн-платформами для проведення вебінарів, це дозволяє нам давати ще більше корисного контенту.
Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?
Світ не стоїть на місці, все розвивається з космічною швидкістю. Діджиталізація бізнесу — це не модний тренд, а необхідність.Крім того, я впевнена, що жінки повинні підтримувати жінок. Досвід потрібен не тільки для особистої ефективності, а й щоб ділитися ним з іншими й допомагати їм досягнути мети швидше. Мені відгукуються цінності проєкту, саме тому я вирішила приєднатися.

Я впевнена, що жінки повинні підтримувати жінок. Досвід потрібен не тільки для особистої ефективності, а й щоб ділитися ним з іншими й допомагати їм досягнути мети швидше.
Company picture

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, ставленні до себе.
Мені здається, Аня 4 роки тому й Аня зараз — це 2 різні людини.Я стала більш впевненою в собі, перестала панікувати й засмучуватися через дрібниці.З'явилася навичка довгострокового планування (на рік і більше). Раніше я не розуміла, як можна планувати далі, ніж на місяць. Зараз вже не можу собі такогодозволити.Свій бізнес неймовірно дисциплінує і розвиває. Ти вчишся всьому, відразу і дуже швидко. Різко зростає ціна помилки, тому стаєш швидким і уважним.

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?
Можливо, тут буде непопулярна відповідь, але я думаю, що сім'я. Я знаю безліч випадків, коли сім'я дуже допомагала і підтримувала, та стільки ж випадків, коли найближчі люди говорили, що тобі це не потрібно: "Чого ти рипаєшся" і "Чому не готовий борщ?"Мені пощастило, адже в моєму випадку такі питання ніколи не звучали, проте багато моїх подружок зіткнулися з таким несхваленням і навіть з деякими професійними ревнощами.Для жінки сім'я дуже важлива і кожній з нас дуже потрібно і важливо знати, що нас підтримують, що ми не самі, нам є на кого покластися.
Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

  Чесність. Думаю, це основа всього. Якщо обманювати, не договорювати, зрізати кути, то нічого не вийде
  Працелюбність
  Бажання зробити хоч трішки більше, ніж від тебе очікують.
  Командність


Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

  Школою
  Командою, де люди можуть рости і розвиватися
  Школою, де хочеться залишитися
  Результатами, які люди отримують у нас
  Курсами англійської, що змінюють життя людей на краще

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній жінці, що розпочинає свій шлях у бізнесі?
У мене був час, коли я читала бізнес-літературу просто захлинаючись, але потім трохи сповільнилася. Звичайно, книги надихають, дають мотивацію рухатися далі. Але зараз роботи так багато, що вдома намагаюся перемикатися і читати якісь художні книги. Дуже полюбила мемуари (звучить, ніби мені 80 🤔). Зараз читаю «Дорогою довгою...» Вертинського та «Марш самотніх» Довлатова. Вони розповідають про життя в Росії та за кордоном з різницею в 40-50 років. Ці книги ніяк не пов'язані між собою. Випадково трапилося, що я розпочала читати їх одночасно, проте в комбінації ці книги викликають дуже цікаві емоції й висновки.
Одна з моїх улюблених і книг, що надихають, — це «Атлант розправив плечі». Відгуки про цю книгу є дуже суперечливими: хтось її обожнює, хтось терпіти не може. Але я люблю. Ніжно і трепетно.
Одна порада для підприємниць, які лише розпочинають свою справу?
Не будьте до себе занадто суворими та вимогливими. Коли ти починаєш вести бізнес, то ступаєш на абсолютно нову доріжку. Помилок буде мільйон і вони неминучі. Пам'ятаю, як я нещадно лаяла себе за кожен провал, кожне неправильне рішення і навіть слово. Гризла себе з ентузіазмом бобра. Зараз я до себе добріша. Для того, щоб вчитися, рости та розвиватися, не обов'язково картати себе за кожен факап. Помилилися, зробили висновки, вибачилися і пішли далі.

Помилки роблять всі, і ви — не виняток.Ви й так працюєте на свій максимум. Заспокойтеся!


Illustration
Illustration
Illustration

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable

Анна Мазур

Founder&CEO | HappyMonday