Дарія Кабанова

СЕО

razom communications — україно-британська комунікаційна компанія, яка поєднує креативну агенцію FCB Kyiv та комунікаційні медіа-агенції Initiative, UM (Universal McCann) і Havas Media Ukraine.

Company picture

Розкажіть, будь ласка, про свій бекграунд. З чого почалася ваша кар’єра та що саме робите зараз?
Моя кар’єра розпочалася у креативі, я працювала копірайтеркою. Робота в рекламі була не просто модною та престижною, це була надзвичайно цікава, творча робота. Уявіть, тоді ще не були зняті «Чого хочуть жінки» та «Madmen», а Фредерік Беґбедер зі своїми «99 франків» уже створив ореол інтриги та драйву навколо рекламно-комунікаційної галузі. 
Студенти приходили на співбесіди в рекламні агенції та з порогу казали: «Ми хочемо в креатив». Реальність щоденної рутини навіть у креативному бізнесі далека від очікувань – феєрії вічних фестивалів і простимульованих допоміжними речовинами штормингів, проте чудово прокачує витривалість та здатність результативно й нерегламентовано працювати. З креативу я перейшла в медіа-агенцію на позицію ТВ-баєра, а за якийсь час – стратегічної директорки, працювала на боці клієнта, знову поверталася до медіа. 
Зараз я СЕО україно-британської групи компаній, а це три медійні агенції, одна креативна, кілька стратегічних партнерів і грандіозні плани на розширення та відкриття в Україні нових ліцензій.

Ви маєте багаторічний досвід у бізнесі й наразі є СЕО групи компаній. Чи замислювалися про можливе відкриття власної справи? Які для вас за та проти у виборі між корпоративним світом і підприємництвом?
Я не поділяю думку, що корпоративне життя та шлях приватного підприємця – це полярні позиції на кар’єрній осі. Сучасний світ – про поєднання дивних речей, які на перший погляд можуть видатися несумісними. Можна працювати в корпорації та мати власну справу, партнерство з однодумцями. Робота в корпорації часто допомагає оцінити систему координат бізнесу – навчитися працювати в команді, аналізувати помилки, отримувати підтримку своїх талантів і навчання. 
Натомість власний бізнес – це неоціненна можливість перевірити свою мужність, кмітливість, витривалість і вміння адаптуватися до змін. Я б радила всім хоробрим дівчатам спробувати по черзі обидва варіанти працевлаштування. Хоча деякі можуть працювати й паралельно. Я знаю багатьох бізнесвумен, які, працюючи в рекламі, засновують чи інвестують у різні проекти й бізнеси – від крамниці квітів до технологічних стартапів. 

Власний бізнес – це неоціненна можливість перевірити свою мужність, кмітливість, витривалість і вміння адаптуватися до змін

Проте, хай де ти будуєш кар’єру, зараз на перший план виходять проблеми й питання, до вирішення яких має долучатись кожен: і корпоративний білий комірець, і приватний підприємець. Це питання соціальної відповідальності бізнесів. У сучасному світі свідома відповідальна позиція керівника чи власника бізнесу в таких питаннях, як працевлаштування людей з обмеженими можливостями, підвищення екологічності утримання офісу, підтримки вихованців дитячих будинків тренінгами та стажуваннями – це набагато важливіше за те, хто ти в компанії – власник чи найманий керівник.

Company picture

Якими були найбільші уроки, отримані від початку кар’єри дотепер?
Хай який досвід я отримую, я завжди вірю в людей. Можна впасти чи помилитися сто разів, але на сто перший раз підвестися й піти у правильному напрямку.
Є кілька висновків, які, гадаю, корисні кожній керівниці:- завжди пам’ятай, що люди дуже по-різному сприймають світ;- завжди є люди, в яких можна й варто чогось навчитись – як розумні, так і дурні;- люди, що готові не погодитися з керівником – це найкорисніший гігієнічний фактор для будь-якої компанії;- постійно вчись надихати людей і допомагай їм змінюватись на краще;- намагайся, окрім поганого, бачити навколо хороше й досягнення – свої та інших;- використовуй гнучке мислення;- плануй своє життя, адже failing to plan is planning to fail. Якщо не ігнорувати це, то для завзятої людини немає складних завдань.

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію, поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у професійному й особистому житті
Визнаю, я не є тим crazy innovator чи early adopter, що тестує всі нові застосунки та свіжоспечені гаджети. Проте на роботі я дотримуюся думки: усе, що може бути відцифровано, має бути відцифровано. Це стосується баз даних, інформації про співробітників, CRM для ведення нового бізнесу й софтів для управління проектами. А такі речі, як робочий стіл, диск і пошта мають бути доступні з будь-якого робочого місця: в офісі, удома, у відрядженні, без прив’язки до конкретного девайса. Це вже давно гігієнічний фактор сучасного бізнесу. Щоразу, коли я маю ухвалити управлінське рішення, я неодмінно перевіряю наші робочі статистики, а вже тоді отримую експертну думку від колег. У приватному житті смартфон наразі є центром керування моєю діджиталізацією: це онлайн-банкінг, вішлісти, планування подорожей, кост-ефективний шопінг і здатність будь-де підключитися до корпоративного відеозв’язку.

На роботі я дотримуюся думки: усе, що може бути відцифровано, має бути відцифровано

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?
razom communications – сучасна компанія, в якій наразі більшість керівних посад обіймають жінки. Це визначна ситуація для нашої галузі, проте досі унікальна статистика для України. Я вірю в ефективність змішаних команд, де рівноцінно представлені жінки й чоловіки. Ми в razom прагнемо бути прикладом і рольовою моделлю ефективної сучасної компанії, хочемо надихнути жінок будувати кар’єру, долаючи перепони й упередження на своєму шляху.
Що найбільше змінилося з моменту отримання посади топ-менеджерки? У способі життя, думках, ставленні до себе.
Спершу до будь-якого комплексного завдання ставишся як до особистого виклику. Як у боксі :) Але за деякий час усвідомлюєш, що бізнес – це командна гра, то ж командний результат – набагато сильніший. У процесі становлення команди, своєї команди, завжди проходиш багато етапів: від недовіри, сумнівів, бажання зробити самостійно до спільного напрацювання стратегій і рішень, «роззадачення» тощо. Кілька разів потопаєш у тактичних речах чи мусиш зануритися «до породи» в розв’язанні конкретної проблеми, потім вилітаєш на суперстратегічний рівень і тижнями формуєш бачення розвитку бізнесу в країні чи хабу в регіоні. Доводиться визнати, що це нова норма: буде по-різному. Системи перестають бути сталими, а результати прогнозованими. Я можу дозволити собі чогось не знати чи помилятися, допускати не конкретний наслідок моїх дій, а ціле поле допустимих значень. Але без гнучкості й розуміння, звідки дме вітер змін, топ-менеджер буде просто розчавлений динамікою сучасного світу.
За час роботи СЕО, чи відчували ви на собі вплив стереотипів – як жінка, яка керує такою великою компанією?
Так, відчувала. І це не дивно, ми працюємо в країні, де в багатьох індустріях панують упередження. Стереотипи можуть впливати на точку зору навіть тоді, коли ти цього не помічаєш. На даному етапі розвитку суспільства можна виявити, що люди ставали більш толерантними і терпимими. Але, при цьому, не кожен керівник візьме на роботу співробітника, який вибивається зі звичної картинки суспільства. Що вже говорити про сприйняття жінки на керівних посадах? Бізнес занадто жорстокий, вважають більшість, і він не для ніжних жіночих плечей. Прояви людяності чи емоційності в офісі часто зазнають осуду й навіть перебувають під табу. Впевнена, що кожна жінка-керівник, а таких з кожним роком більше, зараз може спростувати дані стереотипи. Прийшов час розвіяти кожен з них, і ми прямий тому приклад. Звичайно, де-не-де маємо подвійні стандарти, навіть в 21 столітті можна побачити різницю в заробітній платі між жінками і чоловіками і не рідко представники чоловічої статі отримують підвищення швидше і легше.Я докладаю всіх зусиль, щоб у нашій компанії первинним критерієм оцінки співробітника була його ефективність і професіоналізм, а не стать, життєві позиції, захоплення і т.д.

Illustration

Що, на вашу думку, найбільше заважає, а що, навпаки, допомагає жінкам у професійному житті та веденні бізнесу?
Найбільше заважає стійка застаріла полярність стереотипів: ти або бізнесвумен-стерво, і тоді фіаско в особистому житті, або «вона-ж-мати» та домогосподарка з невисоким IQ. Життя значно різноманітніше, на цих осях багато точок, та й осей у реальному житті більше, аніж дві. Я вважаю, що ми повинні більше розповідати в публічному полі про жіночі успіхи, перемоги, багатозадачність і мотивувати дівчат з юного віку розбивати свою скляну стелю, проявлятися як особистості й будувати кар’єру.
Які принципи й цінності допомагають вам досягати успіху не лише в роботі, але й в особистому житті?
Вважаю, що бути прямолінійним у діях і думках правильніше, аніж жити в тумані поміркованості. Та це не значить, що мій ідеал – брутальність або нахабство. Орієнтиром для мене є Маргарет Тетчер – жінка з чітким баченням розвитку країни, жорсткою рукою управління та чудовими дипломатичними манерами.
Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?
Я зібрала найпотужнішу команду на ринку. Бренду razom півтора року, але наш голос на ринку неможливо пропустити, бо топ-менеджмент долучений до більшості індустріальних проектів розвитку ринку. Я будую компанію, в якій професійна жінка може робити кар’єру на рівних стартових засадах із чоловіками.
Що зараз читаєте? Яку книжку порадили б прочитати кожній жінці, що розпочинає свій професійний шлях?
Я б порадила обов’язково прочитати «Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою» («Lean In») Шеріл Сендберг. Сьогодні Шеріл критикують за технічні проблеми Facebook з базами даних. Проте саме вона вивела Facebook у категорію суперєдинорогів. Особисто я поважаю Шеріл за те, що вона одна з небагатьох дуже успішних міжнародних digital women відкрито говорить про стереотипи, які кожна з нас, можливо, сприймала б за нормальне, забувала й не помічала. Шеріл вчить цінувати та використовувати свої таланти. Як на мене, усі книжки Шеріл підійдуть не лише для усвідомлення шляху свого зростання як управлінця, але й для розуміння рівноцінних ролей у родині. Так само, як і розуміння та сприйняття різних стилів управління у жінок і чоловіків. А ще – для усвідомлення власної цінності.
Одна порада для учасниць нашої ініціативи.
Я переконана, що в кожній маленькій дівчинці закладений дивовижний потенціал, а в серці кожної дорослої і мудрої жінки сидить дівчинка, яка вірить в дива. Головне розуміти, що все під силу. І кожна може домогтися поставлених цілей. Робіть те, що вам подобається та приносить задоволення, не варто витрачати ані години на роботу, яку ледь витримуєте, і на людей, які у вас не вірять чи вас знецінюють. Ваші успіхи – це результат ваших зусиль, то ж не марнуйте часу, беріть кермо у свої руки.Нехай весь світ твердить, що жінка не може бути гендиректоркою, політкинею, а повинна працювати тільки на «жіночих» посадах, але ми ж знаємо, що ні і ще раз ні! Жінка може бути не просто управліницею, а кращою керівницею як маленької компанії, так і великої корпорації, жінка може бути політкинею і, якщо захоче, навіть президенткою.Сильні жінки змінюють світ!Вірте в себе!


Illustration
Illustration
Illustration

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable

Анна Мазур

Founder&CEO | HappyMonday