Стати учасницею
Стати учасницею

Що, на вашу думку, найбільше заважає, а що, навпаки, допомагає жінкам у професійному житті та веденні бізнесу?

Illustration

Дарія Кабанова

Дарія Кабанова,CEO, razom communications

Найбільше заважає стійка застаріла полярність стереотипів: ти або бізнесвумен-стерво, і тоді фіаско в особистому житті, або «вона-ж-мати» та домогосподарка з невисоким IQ.
Життя значно різноманітніше, на цих осях багато точок, та й осей у реальному житті більше, аніж дві. Я вважаю, що ми повинні більше розповідати в публічному полі про жіночі успіхи, перемоги, багатозадачність і мотивувати дівчат з юного віку розбивати свою скляну стелю, проявлятися як особистості й будувати кар’єру.

Я вважаю, що ми повинні більше розповідати в публічному полі про жіночі успіхи, перемоги, багатозадачність і мотивувати дівчат з юного віку розбивати свою скляну стелю, проявлятися як особистості й будувати кар’єру


Анна Мазур, Founder&CEO, Happy Monday

У мене є власне переконання, яке мені допомагає, але це виключно моє бачення і я не хочу його нікому нав’язувати. Я вважаю, що всі поточні моделі управління і ведення бізнесу історично створені чоловіками. Це не добре і не погано, це просто факт. Жінки набагато пізніше отримали можливість вчитись, працювати, висловлювати власну точку зору, а тим паче керувати та займати лідерські позиції. Тому ті хрестоматійні приклади, які ми знаємо — від Генрі Форда до Стіва Джобса — створені чоловіками, але інших ми не маємо. І тому ми сприймаємо їх як вірні й ефективні. Я вірю, що жіноче лідерство інше — більш емоційне, інтуїтивне. Просто ми ще не створили альтернативних моделей.

 • Читати далі

  Тому мій варіант — слухати себе, робити так, як я вважаю правильним, тестувати, довіряти собі, шукати власну модель, в якій комфортно мені та моїй команді. Наразі здається, що виходить :) Пам’ятаю, що перші півроку мій чоловік взагалі не міг зрозуміти, як я працюю — без офісу, з вільними графіками, без чіткого плану і фінансової моделі. Це був шок і постійне бажання повернути мене до «правильного». А потім побачив, що все працює і розвивається, і «дозволив» йти власним шляхом. Тому мені здається важливим довіряти собі, накопичувати власні перемоги та впевненість, не озиратись навкруги, а діяти відповідно до власних переконань. Багато з нас звикли бути «хорошими дівчатами» у тому сенсі, що хтось інший має сказати, що ми хороші, поставити нам добру оцінку і похвалити. Але це дуже заважає у власній справі.

Illustration

Анна Мазур

Illustration

Анастасія Білоус

Анастасія Білоус,CSO&Partner, New Media Services

Я противниця міркувати ось так стереотипно з поділом на гендер.
Проте, ґрунтуючись на психологічних прочитаних працях і особистих спостереженнях, хотілося б як плюс виділити здатність бути гнучкою і легко приймати зміни, а як мінус — брак самоконтролю та емоційність.

Світлана Бовкун,Co-producer, Maker Faire Ukraine

Я фанатка Джордана Пітерсона, відомого американського психолога. В одному з інтерв’ю він пояснює, що є певні риси та набір факторів, які дозволяють будувати кар’єру. Це наполегливість, готовність до конфлікту, готовність відстоювати власну точку зору, готовність поступатися особистими інтересами. Дійсно, щоб досягти успіху, ти маєш сфокусуватися, а сфокусуватися ти можеш, від чогось відмовившись. Тобто, якщо в тебе сім’я, то вона має розуміти, що тебе буде мало — і це нормально. Можна побудувати нормальні стосунки, коли ти відверта із собою та своєю родиною. Проблема тут тільки в тому, що жінка частіше відчуває за це провину.

Проте я інколи свідомо обираю не зробити проект, щоб приділити час дітям чи собі, коли потребую цей час. Це також свідомий вибір. Я, наприклад, не класична кар’єристка, я не вмію не спати ночами фізично, така особливість мого організму. Тому в мене серединний шлях, буддистський трошки. Є такий вираз «швидко — це повільно, але постійно», ось потрібно шукати цей ритм, але фокусу, без пріоритетів це неможливо.

Illustration
Illustration

Вірослава Новосильна


Вірослава НовосильнаFounder&CEO, SLOVA Tech PR

Заважають стереотипи, бо через них ми сумніваємось в собі та боїмось активно презентувати власні проекти. Допомагає — амбітність, рішучість, готовність боротись за мрію. Але це ж не суто жіночі риси, а якості будь-якого хорошого підприємця.

Я думаю, нам важливо боротись в першу чергу з внутрішніми стереотипами. Треба розвивати жінок, давати їм корисні знання, будувати платформи для нетворкінгу. Нещодавно ми з Вікторією Тігіпко запустили WTECH — клуб для жінок-керівників в IT і венчурному бізнесі. Впевнена, ця ініціатива, як і Digital Women 2020, зробить великий внесок у розвиток кар’єрних можливостей для жінок

Яна Анохіна,Founder&CEO, Voeu Du Coeur

Однозначно заважає, коли розділяють бізнес на жіночий та чоловічий. Бізнес — це про все, що вище пояса. Тому гендерний розподіл тут є недоречним.

Допомагає постійно знаходитись в процесі навчання. Сфокусуватись на своїй справі та відсікати все, що не вписується в цю сферу.

Illustration

Яна Анохіна

Illustration

Наталія Болібрух

Наталія БолібрухFounder, GLYNA

Мені здається, що жінки набагато гнучкіші та швидше пристосовуються до нових життєвих обставин, ніж чоловіки. Ми з легкістю приймаємо нові правила гри, чи нові ролі — це дуже допомагає у бізнесі.

Не знаю як іншим, а мені раніше заважала емоційність. Я любила гарячково приймати рішення, зриватися і кудись бігти, або кидати все і йти геть. Тепер я стала значно спокійнішою — тричі перевірю і обдумаю, перші ніж імплементувати якусь ідею.

Наталя ЗаверухаFounder&CEO, Manageable

Мені здається, що часто жінкам заважають інші жінки. Є таке поняття, як «чоловіча солідарність», коли чоловіки підтримують один одного у бізнес та професійному житті. «Жіноча солідарність» тільки зароджується. Ми підтримуємо одна одну, коли все погано — можемо поспівчувати, допомогти. А от підтримка, коли все добре, також дуже важлива, щоб рухатись далі.

Більшості жінок точно заважає щось із дитинства. Ось я, наприклад, рано почала багато читати. В мене в сім’ї говорили — треба багато читати та бути розумною, щоб чоловік брав тебе з собою. Тобто посил зрозумілий. У мене неймовірно гарні батьки та свідомо мене ніхто не хотів обмежувати, але так було заведено в той час. Я люблю свою сім’ю, я люблю свого сина, але цілодобово бути вдома я не можу, стаю дратівлива, мені здається що я не тим займаюсь.

 • Читати далі

  Є дівчата, яким це комфортно, які готові вкладатися в дітей. В мене є неймовірна подруга Марина, в неї двоє діток, вони постійно подорожують, розвиваються і вона щаслива — це прекрасно. В неї ще є й інші проекти, але для мене перш за все вона неймовірна мамуся. Коли жінка нічим окрім дітей не займається, то до неї ставляться упереджено. Ти маєш бути водночас мамою, бізнес-леді та соціально-активною. Правда в тому, що, тобі й дитині має бути просто комфортно.

  Не буває так, щоб все одразу: і робота, і вдома прибрано, і діти доглянуті, всі щасливі. Якась зі сфер точно просідає. Треба пробувати балансувати. Це не просто. Мами, які вдома з дітками та реалізовуються — неймовірні жінки, я ними захоплююся.

Illustration

«Жіноча солідарність» тільки зароджується. Ми підтримуємо одна одну, коли все погано — можемо поспівчувати, допомогти. А от підтримка, коли все добре, також дуже важлива, щоб рухатись далі.

Illustration

Ольга Онікієнко, Deputy Director, WebPromoExperts

Іноді може заважати побут. Тому що ми завжди дуже відповідальні та питання дому / виховання і турботи про близьких поєднуємо з трудовою діяльністю. Кожен раз ти думаєш: от би ще кілька годин у добі.
Але саме те що ми дуже запрограмовані на багато час водночас, цілеспрямовані і витривалі і допомагає нам у професійному становленні та розвитку бізнесу. І ще я думаю, один з найсильніших помічників — любов до того що робиш.

Тамара Злобіна, Головна редакторка, Гендер в деталях

Заважає гендерна соціалізація і стереотипи. Жінок з дитинства виховують у певному ключі (умовне “я ж дівчинка, я не хочу нічого вирішувати, я хочу платтячко”), і вони не бачать достатньо зразків підприємниць, зростаючи. Крім того, українське суспільство скеровує жінку насамперед на створення сім’ї та народження дітей, відводячи чоловіку роль “годувальника”, тому для такої стресової й ризикової справи, як власний бізнес, у жінок може забракнути мотивації й ресурсів на старті.

Деякі риси, необхідні для ведення бізнесу, не входять в набір “ідеальної жінки” - сміливість, рішучість, наполегливість. Є багато досліджень з менеджменту, які показують, що чоловіка, який відстоює свої бізнес-інтереси сприймають як сильного лідера, з симпатією і повагою, а жінку — як агресивну, непоступливу і неприємну. Типовий метод таких досліджень - “сліпі тести”, в яких групам дають один і той самий текст з описом ситуації, тільки різниться стать дійової особи. Різниця в оцінці чоловіка і жінки в однаковій ситуації вражає!

 • Читати далі

  Жінок менше заохочують до кар’єрного зростання, родина може чинити репродуктивний тиск, в стилі “нащо тобі той бізнес, тобі треба заміж і дітей”, в інтерв’ю підприємниць стабільно питають, “як їм вдається поєднувати роботу і сім’ю” (чоловіків про таке не питають ніколи). Зрештою, є ціла індустрія “жіночих тренінгів”, де навчають “не висовуватись” і ні в якому разі не перевершувати в чомусь чоловіка, інакше не буде щастя в особистому житті.

  Звісно ж, усе це сильно демотивує, змушує сумніватись в собі, завдає зайвого стресу. А для бізнесу важлива впевненість і цілеспрямованість!

  Допомагає жінкам краще розвинутий емоційний інтелект — вони добре розуміють людські ресурси та можуть вибудовувати продуктивні команди, чутливість і емпатія дозволяє частіше знаходити win-win рішення, поміркованість і обережність — уникнути зайвих ризиків.

Illustration

Заважає гендерна соціалізація і стереотипи. Жінок з дитинства виховують у певному ключі (умовне “я ж дівчинка, я не хочу нічого вирішувати, я хочу платтячко”), і вони не бачать достатньо зразків підприємниць, зростаючи.