Катерина Дорошевська таАліна Щербина


засновниці проекту

БУДЬ в UA — платформи для розвитку креативного бізнесу у Дніпрі

З почалася ваша історія як підприємиці? (як ви прийшли до ідеї створення власної справи)

Катерина Дорошевська: «Я багато років працювала на телебаченні: створювала авторські програми, знімала сюжети, записувала інтерв'ю. Працювала в Дніпрі та Києві. На телеканалі «Україна» займалася рубрикою про успішні українські стартапи. Я зібрала понад 50 успішних історій українського бізнесу. Герої цієї рубрики і надихнули мене на створення власної справи».

Аліна Щербина: «Мої батьки — підприємці, тому досвід у бізнесі у мене ще з дитинства. Я завжди допомагала сімейній справі, але кар'єру будувала у журналістиці та PR. Відчула, що прийшов час для власного бізнесу, коли побачила, як мій досвід можна трансформувати у цікавий проект. Зійшлося все: ідея, час, місце та партнер, з яким можна і у вогонь, і у воду». 

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали — як змогли подолати?

Аліна Щербина: «Журналістика — ідеальна професія для тих, хто планує стати підприємцем. Вона загартовує! Дедлайни, пошук контактів, переговори, інтерв'ю, планування, мережа контактів, написання промо-матеріалів — усі ці навички допомогли запуску БУДЬ в UA. Не було ні сумнівів, ні переживань. Була мета створити перший і кращий дизайн-маркет регіону і ми до неї йшли. Перші 6 місяців поєднували роботу на телеканалі у Києві та маркети у Дніпрі, за півроку наш проект відбив інвестиції та почав приносити дохід. Тоді стало зрозуміло, що поєднувати роботу у корпорації та власний бізнес більше неможливо і час робити вибір. Звісно, на користь підприємництва».

Була мета створити перший і кращий дизайн-маркет регіону і ми до неї йшли.
Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

Катерина Дорошевська: «Ідея створення власної справи була у повітрі. Ми працювали разом у ранковій програмі у столиці, паралельно Аліна була бренд-менеджером українського дизайнера одягу. Ми часто відвідували фестивалі, модні події, лекції та виставки у Києві. І обговорювали, що культурне і суспільне життя в столиці значно багатше, ніж в Дніпрі. Тоді ми вирішили організувати щось цікаве у рідному місті. І почали з маркету українських брендів БУДЬ в UA».

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

Аліна Щербина: «Ми постійно отримуємо досвід і впевнені, що він не буває негативним. Кожен виклик, з яким ми стикаємося на бізнес-шляху, стає для нас відправною точкою для покращення проекту, процесів, продукту. Ми винесли три основних пункти, які допомагають нашому проекту розвиватися:
1. Команда і цінності. Команда повинна знати цінності власників, проекту і стратегію розвитку. Коли усі рухаються в одному напрямку, скоріше досягаєте результатів.
2. База контактів учасників, гостей, підрядників і партнерів. Чим більше ком'юніті проекту, чим краще досліджена аудиторія, її потреби, тим ймовірніший успіх.
3. Реклама та PR можуть бути малобюджетними. Але весь час потрібно генерувати корисний контент, який зацікавить ЗМІ та аудиторію бізнесу».

About illustration

Так як наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал інструментами які ви використовуєте у власному бізнесі

Катерина Дорошевська: «Завдяки автоматизації email-, смс-розсилок ми весь час тримаємо комунікацію з аудиторією. Завдяки таск-менеджерам контролюємо статус
виконання завдань та підготовку проектів. Завдяки онлайн документам та таблицям від Google маємо постійний доступ до усіх документів навіть зі смартфону. Завдяки месенджерам та соціальним мережам ми завжди на зв'язку. Діджитал допомагає систематизувати усі бізнес-процес і контролювати їх з будь-якої з будь-якої точки світу. У прямому і переносному сенсі».

Аліна Щербина: «Вже півроку я живу в Тель-Авіві, але у будь-яку мить можуть переглянути статус проектів, які ми реалізуємо у місті Дніпро. Можу вийти на зв'язок із командою через мітинг-платформу чи перевірити результати запуску реклами у соціальних мережах. І це було б просто неможливо, без діджитал інструментів!»

Ми постійно отримуємо досвід і впевнені, що він не буває негативним.

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?

Катерина Дорошевська: «Ми проводимо лекції, тренінги та консультації з реклами, піару та партнерств для бізнесу. Виявилося, багато людей не знають інструменти, якими ми користуємось давно та котрі значно полегшують нам життя і бізнес. І ми хочемо, щоб якомога більше людей дізнавалися про сучасні інструменти та застосовували їх. Наша велика мета: щоб запускати власний бізнес було легко, а креативний сектор — розвивався. Тож ми формуємо бізнес-ком’юніті у Дніпрі, яке знається на автоматизації та діджиталі».

Picture about the company

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, відношенні до себе.

Аліна Щербина: «З'явилася системність у житті та результативність. Коли працюєш на когось — ти весь час у процесі роботи, коли стаєш підприємцем — процес стає неважливим і зосереджуєшся на результаті. А ще стикаєшся із профдеформацією: кожен продукт, кожну рекламу чи подію я оцінюю з точки зору бізнесу, а не як звичайний споживач. Намагаюсь оцінити, скільки зусиль вкладено у проект, аналізую, що б змінила або покращила у ньому».

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

Катерина Дорошевська: «Найчастіше заважає страх неуспіху та відсутність потрібних знань. Але кілька лекцій, віра у себе та в ідею можуть це виправити. На мою думку, жінки більш мобільні, зосереджені та вміють бути багатозадачними: піклуватися про сім’ю, керувати підлеглими та генерувати нові ідеї. Тож проекти, які започатковують жінки, часто стають успішними і відомими».

About illustration

Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

Аліна Щербина: «Драйв, наполегливість, виклики та результати — те, що завжди змушує мене рухатися вперед. Я займаюся бігом. Для того, щоб пробігти півмарафон чи марафон потрібно кинути собі виклик, невпинно тренуватися, не втрачати запал та йти до результату. Це працює у спорті, у бізнесі та в особистому житті».

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

Катерина Дорошевська: «3 роки тому ми запустили маркет українських брендів БУДЬ в UA у місті Дніпро. Ми провели понад 50 виставок за цей час, в наших заходах 2500 учасників брали участь один або більше разів. Наші заходи відвідало щонайменше 250 000 гостей. На наших очах маленькі ательє стають прибутковим бізнесом з власними магазинами, новими колекціями та впізнаваним дизайном. У Дніпрі купувати українське стало не просто нормальним, а модним. Зараз ми зосереджені на побудові платформи для розвитку креативного бізнесу, тому що ми розуміємося на проблемах, з якими підприємець-початківець стикається на своєму шляху».

Аліна Щербина: «Крім маркету, ми відкрили шоурум українських дизайнерів у самому центрі Дніпра. І 50 кращих дизайнерів представлені у нас кожного дня. За 3 роки з початку нашого проекту, ми організували понад 70 мотивуючих та корисних лекцій у проекті LECTORIUM. І зараз ми почали серію консультацій з просування та малобюджетного PR для того, щоб допомагати українським бізнесам виходити на новий рівень».

Picture about the company

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній починаючій підприємиці?

Катерина Дорошевська: «Прямо зараз я на перших сторінках книжки Річарда Бренсона, яку мені подарувала наша команда. У мене є традиція за ранковою кавою читати кілька десятків сторінок. Немає якоїсь однієї книжки, яка все змінює: чим більше прочитаєте, чим більше отримаєте знань, тим краще. Я раджу прочитати і “Пурпорову корову” Сета Годіна, і “Продавець взуття” Філа Найта, і “Чорного лебедя” Насіма Талеба. Всі нові ідеї стануть у нагоді. Просто читайте!»

Немає якоїсь однієї книжки, яка все змінює: чим більше прочитаєте, чим більше отримаєте знань, тим краще.
Picture about the company

Одна порада для починаючих підприємиць?

Аліна Щербина: «Я раджу не боятися починати! Беріть і робіть проект, а далі — з усім розберетеся! “Бери і роби” давно було моїм життєвим кредо, але після того, як прочитала “Витончене мистецтво забивати на все” Марка Менсона, я зрозуміла природу нашого страху та ліні. Зазвичай люди чекають мотивації для того, щоб щось почати. Секрет у тому, що спочатку ти починаєш роботу, а потім приходять мотивація та натхнення!»

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Світлана Бовкун

Co-founder | Maker Faire Ukraine

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday