Наталія Болібрух


Founder

Центру малого бізнесу та соціального підприємництва GLYNA

З чого почалася ваша історія як підприємиці? (як ви прийшли до ідеї створення власної справи)

З 14 років волонтерила — завжди і всюди. Мій батько пожежник, тому «рятувати світ» у мене в крові :) Кілька років тому, завдяки роботі менеджером міжнародних проектів, я відкрила для себе соціальне підприємництво і одразу зрозуміла, що це МОЄ. Соціальне підприємництво може вирішити будь-які соціальні проблеми бізнесовими інструментами. Тобто тут і гроші заробляти можна, і світ рятувати. 
Я почала вивчати все що можна на цю тему; їздила на навчальні програми до Іспанії, Німеччини і Польщі, паралельно управляла муніципальнним Інкубатором молодіжного підприємництва та організувала Школу соціального підприємництва. На другій такій Школі я вже сама стала ментором. 

З 14 років волонтерила — завжди і всюди.

Ось уже майже 4 роки я працюю з людьми і допомагаю їм перетворити їхні мрії в бізнес. Це неймовірне задоволення — бачити як люди змінюються в процесі навчання, як по-іншому починають мислити і говорити. Центр GLYNA створила, бо моя візія завжди виходила за рамки, встановлені роботодавцем. Мені завжди хотілося навчати по-своєму і усіх, а не лише тих, хто підпадає під умови проекту.

Illustration
Illustration

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали — як змогли подолати?

Щиро кажучи, я кілька разів намагалася почати власну справу. Спочатку я хотіла відкрити майстерню з реставрації меблів, бо це моє хобі. Але було дуже страшно. Потім у мене була ідея соціального стартапу, яка навіть «вистрелила» на міжнародному конкурсі, але я так і не довела справу до кінця, бо партнер з грошима утік на інший континент.
Страх пройшов, бо прийшов час щось змінювати у своєму житті. Я просто зрозуміла, що або зараз, або ніколи.Центр GLYNA не потребував великого стартового капіталу, бо мій основний капітал — це мої знання і мої люди. Лише завдяки величезній підтримці моїх людей я змогла почати свою справу.

Страх пройшов, бо прийшов час щось змінювати у своєму житті. Я просто зрозуміла, що або зараз, або ніколи.

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

Коли я працювала в організаціях і ми в рамках різних програм чи проектів створювали Школи соціального підприємництва — це завжди були школи offline. Зареєстровані учасники Шкіл часто не могли приїхати на навчання один раз, а на другий втрачали мотивацію, бо пропустили щось важливе. Мені було дуже прикро, бо люди класні і їхні ідеї дійсно вартісні. А ще ж є тисячі людей, які не змогли приїхати на тренінг, бо далеко, чи дорого, чи нема з ким дітей залишити. Тому я сіла і сама написала навчальну програму і запустила сайт.
Що мене надихає? Мене надихають мої випускники і менті. Як вони змінюються самі і як змінюють світ навколо.

About illustration

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

Власний бізнес — це ще важче, ніж здається. На етапі становлення ти маєш працювати 24 /7, аж поки все не буде автоматизовано.Не варто боятись експериментувати із інструментами і підходами, але варто завжди бути щирим перед собою і перед людьми.

На етапі становлення ти маєш працювати 24/7, аж поки все не буде автоматизовано.

Так як наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал інструментами які ви використовуєте у власному бізнесі.

Ми ще експериментуємо. Наразі автоматизовано імейл-розсилку з навчальними матеріалами, що дуже полегшує життя і дає можливість відслідковувати, хто відкрив листа, а хто ні. Також використовуємо Telegram-чати для постійної комунікації з учасниками поточних програм. Щойно запустили Telegram-канал для висвітлення міжнародних конкурсів і грантів.
Дуже мрію діджиталізувати усі процеси по максимуму.

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?

Сильні мають триматися разом, бо так легше бунтувати. Я зараз маю на увазі бунт проти роботи «не в кайф», проти ліні і проти ниття що все погано. Жінки мають природній дар підтримувати і надихати, то ж ми маємо робити це одна для одної.

About illustration

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, відношенні до себе.

Я більше працюю, але і більше почала прислухатися до власного тіла. Почавши власну справу я отримала можливість планувати день так, як мені це комфортно. Наприклад, я люблю повільні ранки — неспішний сніданок, тренування і трохи хатніх справ. Обід і вечір — присвячені роботі.
Я стала ще більш відповідальною, бо тепер усе залежить від мене. Я дуже боюся підвести людей, яких навчаю, клієнтів і співробітників. Вони повірили мені і у мене, тепер моя черга підтримувати і мотивувати їх.

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

Мені здається, що жінки набагато гнучкіші і швидше пристосовуються до нових життєвих обставин, ніж чоловіки. Ми з легкістю приймаємо нові правила гри, чи нові ролі — це дуже допомагає у бізнесі.
Не знаю як іншим, а мені раніше заважала емоційність. Я любила гарячково приймати рішення, зриватися і кудись бігти, або кидати все і йти геть. Тепер я стала значно спокійнішою — тричі перевірю і обдумаю, перші ніж імплементувати якусь ідею.

Ми з легкістю приймаємо нові правила гри, чи нові ролі — це дуже допомагає у бізнесі.
Picture about the company

Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

Щирість, відкритість і гуманність — три мої основні цінності, які я і перенесла у власний бізнес. І такого ж навчаю своїх менті — спочатку треба зрозуміти себе і що для тебе важливо, свої цінності і принципи. Якщо побудуєш власний бізнес на своїх же цінностях, то він приноситиме тобі більше задоволення, а оточуючим — більше користі.

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

Я пишаюся тим, що дала мотиваційного «копняка» десяткам людей і допомогла їм повірити в свої можливості. Успіх моїх випускників мене надихає найбільше, адже це так складно — почати все з початку.
У мене не було ментора, чи шефа, який би мені підказав щось, чи дав якийсь корисний інструмент у часи складнощів, невпевненості чи нерішучості. Я усьому навчалася сама і, мабуть, тому сама стала менторкою.

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній починаючій підприємиці?

Зараз читаю «Розмови з донькою про економіку» Яніса Варуфакіса, бо розробляю курс із бізнес-мислення для підлітків.
А кожній починаючій підприємиці раджу прочитати «Одна справа. Як робити менше, а встигати більше» Геррі Келлера та Джея Папасана. Вона допоможе розставити пріоритети і навчить концентрувати сили на найважливішому.

Я усьому навчалася сама і, мабуть, тому сама стала менторкою.

Одна порада для починаючих підприємиць?

Уникайте людей, які сумніваються у ваших можливостях. Якщо ви дуже чогось хочете, то ви це зможете зробити. Не слухайте своїх бабусь, які кажуть вам, що жінка має обрати щось одне — або кар’єру, або сім’ю. Якщо бойфренд знецінює вашу бізнес-ідею, і при цьому не дає конструктивних коментарів - то вам не треба такий бойфренд. Якщо друзі кажуть, що ви маєте «вгомонити» свої амбіції, то вони просто заздрять вам. Не бійтеся припиняти токсичні стосунки — ваші люди вас знайдуть.

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday

Віра Черниш

CEO and Editor-in-Chief | MC Today