НаталяЗаверуха


Founder&CEO

Manageable — агенції з опису та оптимізації бізнес процесів

Як почалася ваша історія як підприємиці?

Три роки тому я стала мамою і перший рік намагалася поєднувати роботу, декрет, сім'ю і себе. В принципі, мені це вдавалося, але я не відчувала особливого задоволення. Я відчувала, що у мене просідає то та, то інша сфера. Для мене важливо бути чесною з собою і з своїми оточуючими, тому я зрозуміла, що прийшла пора змін. Я pавершила роботу в сфері ІТ бізнесу і перейшла на сторону консалтингу і заснувала свою агенцію.
Пізніше я зрозуміла, що для мене цікавою є модель роботи, коли я сама можу планувати свій час. Я завжди працювала багато, тому хотіла самостійно планувати це «багато» — коли я працюю на вихідних, коли їжджу у відрядження і так далі. Одним із можливих варіантів планувати свою зайнятість стало створення власної компанії. Для мене робота на себе це часто значно більше ніж з 08:00 до 19:00, але завжди це і можливість зробити паузу на кілька годин чи днів, поплавати в басейні, відновити сили і знову продовжувати. При цьому не відпрошуватись з роботи, а керувати своїм часом сама.

Я завжди працювала багато,
тому хотіла самостійно планувати це «багато».

Я свідома і дотепер переконана, що працювати на когось — простіше, ніж вести власний бізнес. Це менш ризиковано та більш стабільно, проте створює певні обмеження.
На даний момент, я працюю в ІТ та консалтингу вже 11 років, а останні кілька років — тільки на себе. Я заснувала консалтингову компанію по опису і оптимізації бізнес-процесів і розвиваюся в цьому напрямку. До цього я займалася автоматизацією бізнес-процесів і помітила, що є певна прогалина в тому, що ми автоматизуємо. Без описаних процесів, це автоматизація хаосу, до всього треба готуватись і я допомагаю через формалізацію процесів.
Тому зараз працюю як консультантка та допомагаю бізнесу стати системним та автоматизованим. Я знаю всі нюанси автоматизації, платформ, підрядників — тому зараз в мене добре виходить допомагати компаніям приймати правильні рішення.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво?

Думаю, що люди, які кажуть, що не мають сумнівів — трошки лукавлять. Сумніви є завжди і у всіх. Я поспілкувалась з сім’єю, чоловіком, друзями — всі мене підтримали. Я, в принципі, людина, яка спочатку приймає рішення для себе, але щоб мати якесь підкріплення обов’язково раджуся з тими, чия думка для мене важлива.
Я помітила, що починаючим підприємцям здається, що їхні послуги неймовірно всім потрібні, а продукти — революційні. Але, по факту, в ринка можуть бути зовсім інші міркування. Мені також допомогла поїздка в США, де я спілкувалась з власниками консалтингових компаній. Це допомогло знайти впевненість в собі та переконатись, що мій підхід до роботи можна втілювати і розвивати.

Синок, мама яка?

Він чітко знає, що мама розумна, а тоді тільки красива.

А були якісь сумніви з точки зору створення саме жіночого бізнесу?

Насправді, сумнівів не було, була лише впевненість, що я роблю все правильно. Я вірю в рольові моделі, в тому числі й тому, що в мене з’явився син. Ось дитина запитає, як їй чинити в тій чи іншій ситуації перед тим, як щось радити треба спершу розібратись зі своїм життям. Мені здається, для дитини важливо, щоб поруч була, перш за все щаслива, а якщо хочеться — то і активна, соціальна мама. Тоді в неї точно не складеться гендерний стереотип ролі жінки у сім'ї.
У нас є такий жарт вдома: «Синок, мама яка?». Він чітко знає, що мама розумна, а тоді тільки красива. Марко знає, що всі ходять на роботу, що тато розумний й мама розумна, що мама красива й тато красивий. У нас немає розмежувань, хто чим має займатись.

About illustration

Як ви почали консультувати жіночі проекти та чому вам стало цікаво приєднатись до нашої ініціативи?

Коли я була вагітна, в Києві презентували книжку Lean In і мене запросили. Це було на Подолі, я йшла і думала, що дискримінації не існує, все й так добре, незрозуміло, до чого цей хайп. Прийшла, придбала книжку, прочитала її вже двічі. Ключове питання, яке стоїть в книжці «Щоб ти зробила, якби не боялася?» і перша думка, яка виникла в мене в голові — почала робити щось своє.

Я переконана, що ми самі повинні стати змінами, які хочемо бачити в світі.

Після прочитання цієї книжки, по-перше, я вирішила, що мені треба мати в своєму оточенні більше жінок, бо ІТ-бізнес був дуже чоловічим, клієнти і колеги по роботі — чоловіки. В цій книжці є ідея, що жінки можуть швидше рости разом. Тому треба кожен місяць зустрічатися з групою жінок та ділитися своїми завданнями та планами у бізнесі — підтримувати одна одну.
Я переконана, що ми самі повинні стати змінами, які хочемо бачити в світі. Якщо хочеться щось змінити в ситуації з жінками — треба самій бути такою жінкою, яка щось змінює.

Picture about the company

Можете поділитися діджитал-інструментами, які ви застосовуєте у своєму бізнесі?

Користуюсь CRM-системою для відслідковування джерел приходу клієнтів і кожного етапу продажів. Це допомагає планувати заздалегідь і робити правильні рішення.
Trello використовую як для себе, так і для клієнтів. Створюю дошки під кожен проект, щоб клієнти могли відслідковувати прогрес і керувати проектами власноруч.

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, відношенні до себе.

В мене склалось відчуття сильного задоволення собою і тим, що я роблю. Коли працюєш на когось, або у партнерстві, у всіх завжди є очікування. Часто вони формалізовані, часто не формалізовані, але завжди відчуваєш, що маєш зробити щось більше. Коли працюєш сама на себе, то твоє обмеження або точка росту — це тільки ти.
Тому робота на себе, в даний період мого життя, це тотальне задоволення. Є ідеї, є сумніви, можна більше, можна менше, але я розумію, що це залежить від мене. От хочу поїхати у відпустку — їду у відпустку. Я розумію, що в цей момент у мене зменшується ефективність, але це моя відповідальність, яку я готова на себе взяти.

About illustration

Як ви думаєте, що найбільше заважає жінкам будувати бізнес, а що найбільше допомагає?

Мені здається, що часто жінкам заважають інші жінки. Є таке поняття, як «чоловіча солідарність», коли чоловіки підтримують один одного у бізнес та професійному житті. «Жіноча солідарність» тільки зароджується. Ми підтримуємо одна одну, коли все погано — можемо поспівчувати, допомогти. А от підтримка, коли все добре, також дуже важлива, щоб рухатись далі.
Більшості жінок точно заважає щось із дитинства. Ось я, наприклад, рано почала багато читати. В мене в сім’ї говорили — треба багато читати та бути розумною, щоб чоловік брав тебе з собою. Тобто посил зрозумілий. В мене неймовірно гарні батьки і свідомо мене ніхто не хотів обмежувати, але так було прийнято в той час. Я люблю свою сім’ю, я люблю свого сина, але цілодобово бути вдома я не можу, стаю дратівлива, мені здається що я не тим займаюсь.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Є дівчата, яким це комфортно, які готові вкладатися в дітей. В мене є неймовірна подруга Марина, в неї двоє діток, вони постійно подорожують, розвиваються і вона щаслива — це прекрасно. В неї ще є і інші проекти, але для мене перш за все вона неймовірна мамуся. Коли жінка нічим окрім дітей не займається, то до неї ставляться упереджено. Ти маєш бути водночас мамою, бізнес-леді і соціально-активною. Правда в тому, що, тобі й дитині має бути просто комфортно.
Не буває так, щоб все одразу: і робота, і вдома прибрано, і діти доглянуті, всі щасливі. Якась зі сфер точно просідає. Треба пробувати балансувати. Це не просто. Мами, які вдома з дітками і реалізовуються — неймовірні жінки, я ними захоплююся.

Picture about the company

Головне, що ці жінки живуть в гармонії з собою?

Так, насправді дуже помітно, коли жінка в гармонії з собою, а коли ні. Якщо я буду цілий тиждень сидіти вдома з дитиною, всі зрозуміють, що мені вже не добре. В мене є подруги, які через рік після народження дитини готові навіть всю зарплату віддавати няні, бо їм хочеться «в люди» і реалізовувати себе.
Є такі, в яких двоє, троє дітей, вони щасливі, радіють дітям і все абсолютно ОК. Просто не хотілось щоб такі ініціативи як Digital Women 2020 загострювали увагу на тому, що жінка все може і все має робити. Жінка все може, але нікому нічого не винна. Вона може працювати, може не працювати, у всіх все по різному.
Я часто чую серед своїх знайомих: «Боже, вона просто сидить вдома». Ось це «просто вдома» — це стільки роботи, набагато легше ходити на роботу, вести бізнес, ніж просто сидіти вдома в декреті.

Жінка все може, але нікому нічого не винна.

Розбитися тільки для того, щоб сім’ї було добре — це не зовсім мій варіант, але й сказати, що моя сім’я щаслива, тільки через те, що я реалізувалася — нечесно. Вони мене підтримують, але чи вони повністю щасливі — це спірне питання. Сім’я це не про «зручно», це про «партнерство».

Picture about the company

Як відносилися партнери, клієнти, коли ви з сином приходили на зустрічі?

Ніхто ніколи не казав, що проти. Напевно, хтось точно думав, що я могла б і няню знайти, але це був мій вибір. В основному, всі жартували, що зі мною не можна торгуватись, бо #яжмать в декреті. Марко був дуже спокійний, лежав, дивився, йому було окей. Є діти активні, які шумлять, кричать, а він міг 40 хвилин мовчати і гратись, тому в мене все виходило.
Звісно, брати дітей на зустрічі не завжди просто і не всім підійде такий варіант роботи. Моєму сину скоро три роки і він вже два місяці ходить в садок, на три години в день. Його можна віддавати й на весь день, але я не прихильниця аутсорсингу дітей, тому до першого року він завжди майже зі мною, на всіх зустрічах, у всіх бізнес-центрах. От мені добре, у мене в чоловіка адвокатська компанія, він теж планує свій час як хоче. Тому, коли в мене зустріч — я дитину привезла і побігла на роботу. Йому в суд — він залишив дитину мені, побіг в суд. Так не в кожної в сім’ї.

Сім’я це не про «зручно», це про «партнерство»

Як ви думаєте, які навички з бізнесу допомагають в організації сімейного життя або часу з дитиною?

Сім'я — це про планування, контроль і впевненість в собі. Насправді, в мене не було великих побоювань, якою я буду мамою. Я просто знаю, що роблю все, щоб зробити максимально добре для своєї дитини. Все що я зможу дати сину — я буду давати. В бізнесі і в корпоративному секторі я виробила звичку не розбиватись «в лєпьошку», завжди залишати собі трохи батарейки, щоб мати змогу рухатись далі. Ну і тайм-менеджмент — наше все.
Щопонеділка ми ліпимо, у віторок — малюємо, кожного ранку спілкуємось виключно англійською. Кожного дня до виходу з дому я розмовляю тільки англійською. Добре, коли все спонтанно, але не завжди так виходить. Треба розплановувати, вносити все в календар.
Інше — досвід комунікації. Я звикла пояснювати, запитувати, чи зрозуміли мене. Так і з сином, з першого дня у нас все дуже по-дорослому, я все пояснюю, ніколи не їхала у відрядження чи не шла, не пояснивши, чому і для чого це мені треба. Впевненість у собі, вона транслюється на все.

Picture about the company

Окрім «Lean In», чи можете порадити ще якусь книгу для наших учасниць?

Чесно, я мало читаю художню літературу, більше по бізнесу, тому всім раджу виділяти час на художні книжки. Насправді, це зовсім інший рівень росту, коли це не експертні поради про бізнес, а можливість саме внутрішнього росту.
Точно всім хочу порадити займатися спортом. Кілька місяців тому я знайша в собі сили піти в спортзал і на плавання. Як на мене, це сильно впливає на продуктивність, коли зранку прокидаєшся, робиш зарядку вдома або займаєшся з тренером — це велике задоволення, собою в тому числі. Думаєш, як круто, я — мати, в мене є бізнес, але я і себе не закидаю у тому числі.
Мені здається, що всім треба думати про гнучкі графіки, бо люди приходять до того, що їм хочеться жити, відпочивати і собою займатись. Стандартний робочий графік буде все більше і більше відмирати. Тому що, яка різниця, коли я роблю роботу, головне, що я її роблю.

Picture about the company

Якщо жінка хоче себе добре почувати та гарно виглядати — це потребує великих затрат часу і грошей. Треба виділяти на себе час і не поспішати. Всі кудись біжать, бояться не встигнути. Не встигнемо в цьому житті — встигнемо в наступному. Цю позицію хтось може розцінювати як не дуже великі амбіції, просто я вже бігла за амбіціями, великої радості це мені не принесло. Важливіше мати час подивитися що навколо відбувається, поїхати на йогу, подорожувати, побути з дитиною — такі речі задовольняють мої амбіції набагато більше, ніж нулики в планах по продажам.
На все є свій час. Є періоди, коли хочеться будувати кар’єру і кудись бігти, а є такі — коли хочеться просто органічно рости. Зараз мені не потрібно нікому нічого доводити. Є клієнти, є фінанси, є родина, чоловік, дитина. Головне — стабільність.
Пам’ятаю, після університету працювала дуже багато, в мене були амбіції, я намагалась будувати кар’єру, працювати цілодобово. Корисно в якийсь період сказати собі: «Добре, ми вже спробували. Рефлексуємо. Подобається — ОК. Не подобається — можемо спробувати щось змінити і рухатись далі». В мене в житті були різні періоди: я працювала на когось, потім були партнерства, а тепер — веду власний бізнес. Кожен з цих періодів має переваги і недоліки. Зараз я розумію, що мій сьогоднішній вибір є свідомим.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Одна порада для починаючих підприємиць?

Знайти когось, хто буде підтримувати. I знайти когось, кого хочеться підтримувати. Це досить вибухова суміш, коли знаєш, що хтось тебе підтримує і може прийти, порадити, допомогти комусь. Люди часто себе недооцінюють і здається, що підтримка потрібна тільки нам, а ми ще не готові когось підтримувати. Завжди можна підтримувати, треба лиш знайти кого. Бо як в нас колись повірили і все вдалось, так і ми можемо стати мотивацією для когось.

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday

Віра Черниш

CEO and Editor-in-Chief | MC Today