Company picture

Ольга Афанасьєва

CEO у UVCA (Ukrainian Venture Capital & Private Equity Association)

Повна назва: Українська асоціація венчурного та приватного капіталу
Кількість співробітників: 4, а також 50+ організацій-членів
Рік та місяць заснування: листопад 2014
Чим займається організація: Асоціація формує напрямок розвитку індустрії прямих інвестицій шляхом сприяння інвестиційним можливостям в Україні.

 • 1. Як ви прийшли до ідеї створення асоціації та який досвід мали до цього?

  До роботи в Асоціації я займалась міжнародною науковою та викладацькою діяльністю, і, до речі, продовжую й зараз. Проте завжди хотіла поєднувати практичну та освітню роботу. У першій мені подобається можливість отримання реального досвіду, а також шанс «змінити світ», хоча б у мініатюрному форматі :)  

  article image

  В освітній роботі мене приваблює можливість ділитись знаннями з тими, кому це цікаво Це надзвичайно надихає, бо робота з молоддю це робота на перспективу. Загалом, ці два моїх види діяльності — викладання та інвестування — подібні між собою, і там і там працюєш на перспективу.

 • 2. Як ви гадаєте, у чому особливість вашої асоціації? Чому учасники обирають її серед конкурентних організацій?

  Це єдина організація на ринку, яка об’єднує інвестиційні фонди з багатьох країн світу, що вкладають капітал в українські компанії та стартапи. Ми є міжнародною асоціацією: серед наших членів є як і українські фонди, так і ті, що працюють у країнах ЄС, США тощо. 
  Це сильна конкурентна перевага — власне, люди та їх експертиза і приваблює нових членів. В асоціацію ми приймаємо компанії з надійною репутацією на ринку, що дуже важливо. Окрім того, за рахунок поєднання, з одного боку, фондів, їх партнерів з великим досвідом інвестиційної діяльності та, з іншого боку, починаючих інвесторів досягається корисна синергія. Усе це впливає на ріст інвестицій в українські компанії, обмін досвідом та, як результат, збільшення кількості та якості вітчизняних інноваційних та інших компаній.

  article image

  Крім того, ми є членами та партнерами репутабельних міжнародних організацій, наприклад, Invest Europe, Alchemist Accelerator, Skydeck of Berkeley University. Це, у свою чергу, відкриває доступ до їх ресурсів та заходів нашим членам.

 • 3. Що було для вас найскладнішим у процесі розвитку?

  Наш ринок і сьогодні, а особливо 4 роки тому, знаходиться лише на початку розвитку. Тому провідні міжнародні практики часто залишаються незрозумілими та несприйнятими, оскільки базові потреби підприємців, зокрема такі як безпека, не повністю закриті. Та це нормально і гарною новиною є те, що ситуація змінюється. Проте, звичайно, на початку шляху люди нас не завжди розуміли в повній мірі :)

  article image


 • 4. Як ви шукали перших членів, чи була у вас заздалегідь спланована стратегія просування?

  Коли Асоціація створювалась, то ми запропонували ключовим гравцям ринку на той момент, доєднатися до організації. На той момент (2014 рік) у країні були не найкращі часи і те, що було запропоновано - об’єднати інвесторів з метою захисту їх прав і розвитку ринку приватного інвестування — мало важливе значення. Була дорожня карта розвитку ринку, з якою, відповідно, пов’язана діяльність організації.

  article image

  Обертаючись назад, можу сказати, що багато чого було зроблено. Також цікаво спостерігати як багато речей та проектів, реалізованих за ці 4 роки, тоді коли інші гравці на ринку починають розуміти та робити тільки зараз. Це ще раз доводить важливість об’єднання людей та організацій заради спільної соціально важливої мети.

 • 5. Які ваші три головні принципи у роботі з членами асоціації, які ви ніколи не порушуєте?

  Рівність — важливо забезпечувати рівні можливості для всіх членів асоціації. Це стосується і доступу до можливостей, які ми або наші партнери надають, так і під час виборів Наглядової Ради.
  Транспарентність — тримати стейкхолдерів в курсі діяльності, викликів та можливостей. Дбаю про забезпечення корпоративного управління у відповідності зі світовими стандартами. Досліджувала цю тему з наукової точки зору, а наразі впроваджуємо в життя.

  Етичність — репутацію можна втратити дуже швидко, а ось її формування займає час та послідовність у роботі.

  article image


 • 6. Яку культуру та цінності ви розвиваєте серед співробітників?

  Культуру ініціативності та відкритості до нового. Також вірю у чесність і проактивність.
  Звичайно, багато чого залежить від керівника організації, адже на початку ініціатива йде від нього/неї, саме він (вона) формує засади культури, на яких базується підбір персоналу. І це — одна із найважливіших запорук ефективної діяльності. Важливо, щоб між колегами було порозуміння, той самий «клік».

  article image


 • 7. Так як наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал інструментами які ви використовуєте у власній роботі.

  Ми використовуємо сервіси для імейл-розсилок, для регулярних ньюзлеттер. Проте, як правило, частіше комунікація персоналізована через специфіку діяльності. Діджиталізація входить у наше життя активно, проте скоріше у формі додатків та програмного забезпечення, спрямованого на поліпшення ефективності планування й комунікації.

  article image


 • 8. Чому ви вирішили стати учасницею ініціативи Digital Women 2020 та які у вас очікування щодо нашої спільноти?

  Поділитися досвідом, комунікувати з активними жінками, які роблять цікаві речі та проекти, бо як вже зазначала, вірю в силу об’єднання.

  article image


 • 9. Розкажіть про своє найбільше досягнення за час розвитку асоціації?

  Напевно, це запуск масштабних проектів проектів навіть тоді, коли команда була ще меншою, а Асоціація — менш відомою на ринку. Це й щорічний Огляд ринку венчурного та приватного капіталу, Український павільон на CES в Лас Вегасі, Українські заходи під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Якщо віриш в ідею, готовий діяти, то можна знайти і однодумців і все здійснити разом.

  article image


 • 10. Якби у вас була можливість змінити одне з прийнятих рішень на початку розвитку організації, яке б це було рішення?

  Інколи бути жорсткішою :) Головне при виникненні критичних ситуацій, не припиняти вірити в найкраще у людях :)

  article image


 • 11. Якою ви уявляєте UVCA через 5 років, чого хочете досягти за цей період?

  Ще більше підвищити представленість Асоціації за кордоном, що, як результат, збільшить потік інвестиції в Україну та зміцнить імідж нашої держави як країни з потужним ІТ сектором. Залучити більше бізнесменів, корпорацій до інвестування в українські компанії, розвивати стандарти приватного інвестування.

  article image


 • 12. Одна порада для себе у перший рік розвитку асоціації?

  Не переживати та продовжувати свою справу, не зважаючи, на всі складності та проблеми. Усе стає на свої місця — головне, вірити у себе та діяти етично. 

  article image


Хочеш розповісти власну історію?

Долучайся до ініціативи та отримай можливість поділитися історією розвитку власного бізнесу