СвітланаБовкун


Co-founder Maker Faire Ukraine — фестивалю технологій, винахідливості та креативності.

*з лютого — Business Development у компанії WePlay

Привіт! Розкажи будь ласка про свій бекграунд, з чого почалася твоя кар'єра та чим займаєшся зараз?

Прямо зараз я починаю нову сторінку в новій для мене галузі, тому говоритиму про попередній досвід, саме час для рефлексії. Я професійний піарник за професією, своєю основною освітою я вважаю диплом CIPR — це англійський диплом з піару, який був отриманий вже свідомо, з розумінням того, що я хочу займатися комунікацією. Я займалася піаром в агенціях і працювала як консультант в корпоративному піарі.
Чотири роки тому ми з чоловіком вирішили ризикнути і спробувати організувати в Україні фестиваль, який називається Maker Faire — це міжнародний бренд, про який ми знали завдяки журналу Make. Ми захоплювалися новими технологіями, діджитал фабрикейшном (прим.ред. digital fabrication (цифрове моделювання та виготовлення) — це процес проектування і виробництва, який поєднує в собі тривимірне моделювання або автоматизоване проектування з адитивним і віднімаючим виробництвом), роботами, до того ж у нас двоє дітей, тому це було вдвічі цікаво. 
Ми знали, що Maker Faire — міжнародний формат, як, наприклад, TEDx. Але якщо на TEDx люди приходять просто послухати, надихнутися, то Maker Faire — це «show and tell», дослівно — покажи і розкажи. Це типово американський формат, на якому люди, які вміють щось робити руками, збираються разом для того, щоб поділитися тим, що вони вміють, знайти однодумців та партнерів. Робити можна що завгодно — від DIY, невеликих штук, але обов’язково творчих та з елементом винахідництва; до вже серйозних розробок, стартапів, нових технологій. 

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Ми вирішили, що хочемо, щоб цей формат був і в Україні, тому останні чотири роки розвиваємо цей рух. Фестиваль проводиться у п’яти містах України, за участі тисячі мейкерів та близько 6000 відвідувачів. Зараз ми працюємо над діалогом між бізнесом, державою та мейкерами, шукаючи шляхи розвитку мейкерства як культури.
Мейкерство — це і про освіту, коли діти ще в школі розуміють, що вони щось вчать не просто так, а для того, щоб щось зробити; і про підприємництво, тому що, що б ти не робив, ти маєш керуватися свідомим майндсетом (прим.ред. mindset — спосіб мислення), який передбачає створення власної справи. Це дуже болюча тема в пострадянському просторі. Дуже мало людей наважується стартувати щось своє і це те, над зміною чого ми працюємо.
Ну і остання, напевно найвагоміша причина популяризації нами мейкерського руху — це розвиток іміджу України як країни, що створює власні продукти, так званий «product thinking» — мислення продуктом, а не аутсорсінгом (прим.ред. outsourcing — передача організацією, на підставі договору, певних видів або функцій виробничої підприємницької діяльності іншої компанії, що діє в потрібній області).

Важливо повісити усі ті досвіди собі десь на видноту, щоб пам’ятати, що буває по-різному.
About illustration

З почалася твоя історія за межами корпоративного світу, тобто вже як підприємиці?

Мій сценарій скоріше типовий для жінок. Перша спроба роботи на себе була досить вдалою, я стала консультантом. Вона народилася з появою дитини, коли я пішла в декрет. Коли в офіс ходити стало неможливо, виявилось, що є інші формати роботи. Варто зазначити, що робота консультантки передбачає меншу відповідальність, ніж власний проект. Maker Faire був справжнім ризик та, чесно кажучи, першу подію я розглядала як хоббі-проект.
Це цікава історія. Я працювала на той момент в IDS Borjomi, в 2015 році у нас було скорочення відділу і я залишилася без роботи. Проте, оскільки IDS Borjomi — класна компанія та ми маємо хороші стосунки, в мене були нормальні соціальні виплати і я зрозуміла, що деякий час я можу не думати про гроші. Цей час я вирішила присвятити Maker Faire.
Чесно кажучи, було страшно думати про нього як про справу життя. Вирішальним моментом став успіх першої події та підтримка партнерів, нам вдалося закрити великий бюджет за допомогою фандрейзингу (прим.ред. fundraising — збір добровільних пожертвувань, в грошовій або іншій формі, як правило, на цілі не пов'язані з отриманням прибутку: наукові дослідження, благодійні проекти тощо).

Перший крок це завжди запитати, тому що якщо не питати, ти нічого й не доб'єшся.


Якщо б фінансовий результат був поганий, то я б, швидше за все, пішла шукати роботу у компанії, а Maker Faire залишався б хоббі-проектом. Власне, в кожній справі ти маєш мати reward (прим.ред. reward — нагорода). Без reward’а рухатися довго ні в кого не виходить, а коли вже був досвід reward’у, тобі краще вдається краще переживати цей шлях. В нас було вже тринадцять Maker Faire-ів. Серед цих 13 подій були й дуже успішні, які дозволяли рухатися і розвиватися, були й дуже складні, з фейлами. Важливо повісити усі ті досвіди собі десь на видноту, щоб пам’ятати, що буває по-різному.

Як з'явилася ідея отримати ліцензію на проведення Maker Faire в Україні?

Це не було рішенням одного дня. Від першого листа до Maker Faire із запитом, чи взагалі можливо, пройшло чимало часу. Перший крок це завжди запитати, тому що якщо не питати, ти нічого й не доб'єшся. Вони були дуже здивовані отримати запит з України оскільки тоді був вже воєнний час, та наша наполегливість і напір настільки їх вразили, що ліцензію ми отримали.
Зараз вони наші партнери та друзі, ми спеціально літали в Штати, щоб краще їх зрозуміти. Це був дуже важливий крок — зануритись в це середовище, подивитись, як вони працюють. Я думаю, в Україні часто не вистачає цієї глобальності, люди намагаються самотужки щось зробити тут, коли у світі вже дуже багато речей зроблено і зроблено класно. Тому інвестуючи в навчання, в досвід, ти скорочуєш шлях до чогось класного в Україні.

Picture about the company

Можеш розповісти, як саме Maker Faire допомагає у створенні власної справи?

На мою думку, головна мета Maker Faire y цьому напрямку — формування певного способу мислення (майндсету). Майндсет — це те як ми думаємо, як ми живемо, чому і на що ми наважуємося, а на що не наважуємося. Ми намагаємося формувати майндсет, із яким ти дозволяєш собі помилятися та розумієш, що зробити ідеально колись, ніколи не краще, ніж зробити так, як можеш, але зараз.
Як ми формуємо таке мислення? На відміну від конкурсів із жорсткими рамками, Maker Faire — це тусовка, ярмарок ідей з дуже дружньою атмосферою. Ми зменшуємо тиск на людей. Maker Faire - це простір без тиску, це простір для винахідництва, для творчого процесу без оцінок, без потенційних призів, без критики.
Звісно ж, більшість проектів, які приходять на Maker Faire мають якийсь план аби потім донести його до інших стартапів, інвесторів та партнерів. Але Maker Faire — це майданчик, де вони впевнені, що зможуть без зайвих деталей розказати про свою ідею і вона буде прийнята щонайменше з цікавістю. Тому що Maker Faire — це територія без поганих ідей, де будь-яка ідея має право на життя і вона може бути розглянута у нас.

Тому інвестуючи в навчання, в досвід, ти скорочуєш шлях до чогось класного в Україні.

За часи проведення Maker Faire чи відчувала на собі вплив стереотипів як до жінки, яка організовує фестиваль технологій?

Нас двоє в команді: я та Юра, мій чоловік. В нас абсолютно паритетні стосунки, хоч і є певний розподіл по категоріях партнерів з якими ми працюємо та по середовищах. Дійсно, є категорія чоловіків, які не помічають жінок. Це категорія чоловіків, із якими ти можеш поговорити, але потім має обов'язково з'явитися такий стереотипний 40-річний чоловік, як знак якості. На щастя, цього не так багато трапляється, але це трапляється і навіть не завжди залежно від віку.
Я до цього ставлюся філософськи, цим навіть можна користуватися, в принципі. Коли ти робиш свою роботу, знаєш свою мету та продовжуєш гнути свою лінію, я не можу сказати, що щось може завадити тобі, крім власних сумнівів. Із цим потрібно працювати і я вважаю дуже цінними такі програми як Digital Womеn. Вони важливі саме для тих жінок, які стартують, та, можливо, чули багато стереотипних висловів відносно себе.

About illustration

Люди бувають різні, проте коли ти робиш свою роботу класно, коли ти впевнена - все буде ОК. Але в ті моменти, коли тебе не помітили, чи сказали “передайте шефові”, чи ще щось, потрібно звіряти свій внутрішній компас з чимось. Бувають такі моменти, коли нам всім це потрібно, чоловікам також, просто тут дійсно є стереотип. Це змінюється, але, відповідаючи на питання чи це перешкода, — ні, я не вважаю це перешкодою для жінки, яка сказала собі, чого вона варта сама.
Мені пощастило з батьками і з чоловіком, в моєму внутрішньому світі я не бачу і не відчуваю цю перешкоду. Але дійсно, буває інколи на переговорах, коли я бачу, що мене не помічають, говорять до чоловіка, а мене не чують. Я посміхаюся в таких ситуаціях, але таке трапляється. Є різні способи звернути на себе увагу, якщо це потрібно, але інколи можна це проігнорувати, на щастя це не системно.
Емоційність нікому не допомагає, на жаль. Варто розуміти, що наша жіноча сила включається якраз в той момент, коли ми можемо виключити емоції та повести себе професійно. Тому що професіоналізм передбачає мінімум емоцій і максимум здорового глузду.

Коли ти робиш свою роботу, я не можу сказати, що щось може завадити тобі, крім власних сумнівів.

Якими були найбільші уроки, отримані за час роботи на себе?

Урок номер один: не можна зупинятися вчитися, це дуже видно і через проекти, і через себе. Останні 2 роки я вчуся просто постійно, при чому я вже перестала парейматися через те, що «блін, я йду зараз на програму, на якій поряд зі мною вчаться люди, яким 20 років». Ти маєш постійно вчитися, спостерігати за міжнародними трендами. Ти маєш розуміти, що відбувається у світі, постійно тримати руку на пульсі.
Другий урок — це співпраця, кооперація. Без плідного глибокого партнерства практично неможливо рухатися. Щоб розвиватися і набирати нові сили, ти маєш бути класним партнером для когось ще. Тобто, якщо ти працюєш з корпораціями, як ми зі спонсорами, ти маєш не просто додати кудись їх логотип, а розуміти та вирішувати їх завдання. З мейкерами так само, ти маєш розуміти, що їм потрібно і постійно шукати нову цінність для них. Партнерство має бути дуже глибоким, бо партнери — це ключовий фактор для розвитку.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company
Професіоналізм передбачає мінімум емоцій і максимум здорового глузду.

Третій урок я ще продовжую здобувати — вміння працювати з командою. Розвиток команди, пошук нових можливостей для її членів — один з головних факторів успіху. Дуже важливо розуміти цінності кожного члена команди, вміти слухати і чути цих людей, розвивати їх, та навіть бути для них містком ще кудись, якщо це потрібно. Це те, чому я зараз навчаюся, тому що не дивлячись на мій великий досвід, управління командами — це той скілл, який я постійно продовжую прокачувати.

Picture about the company

Чому ти вирішила підтримати ініціативу Digital Women 2020 та інші проекти спрямовані на підтримку жінок?

Я вірю в те, що ділитися — це певний етап розвитку. По-перше, це для мене дуже егоїстична можливість систематизувати свої знання і досвід, щоб зрозуміти, чим саме я можу поділитися. По-друге, соціальний вплив теж має, і завжди мав, для мене значення. Чим з більшою кількістю людей я поділюся своїми цінностями, тим краще буде для міста та України. Знову меркантильний інтерес, волонтерство — це один з найкращих способів нетворкінгу, волонтерство у якості ментора входить до цього переліку. Ну, і по-третє — підтримати діджитал жінок. Зараз, доречі, я вивчаю кіберспортивну галузь. Ось де справді наданий момент повна гендерна нерівність. Цікаво буде спостерігати за змінами.

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у професійному житті та веденні бізнесу?

Я фанатка Джордана Пітерсона, відомого американського психолога. В одному з інтерв’ю він пояснює, що є певні риси та набір факторів, які дозволяють будувати кар’єру. Це наполегливість, готовність до конфлікту, готовність відстоювати власну точку зору, готовність поступатися особистими інтересами. Дійсно, щоб досягти успіху, ти маєш сфокусуватися, а сфокусуватися ти можеш, від чогось відмовившись. Тобто, якщо в тебе сім’я, то вона має розуміти, що тебе буде мало — і це нормально. Можна побудувати нормальні стосунки, коли ти відверта із собою та своєю родиною. Проблема тут тільки в тому, що жінка частіше відчуває за це провину.
Проте я інколи свідомо обираю не зробити проект, щоб приділити час дітям чи собі, коли потребую цей час. Це також свідомий вибір. Я, наприклад, не класичний кар’єрист, я не вмію не спати ночами фізично, така особливість мого організму. Тому в мене серединний шлях, буддистський трошки. Є такий вираз «швидко — це повільно, але постійно», ось потрібно шукати цей ритм, але фокусу, без пріоритетів це неможливо.

Picture about the company

Які принципи та цінності допомагають тобі досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

Це ж себе треба похвалити? Здається, що мені нічого не допомагає (жартую). Розсудливість. Насправді, я дуже спокійна людина і людина довготривалих інтересів. Наприклад, довгий час мене цікавлять одні й ті самі хоббі та проекти. Це дійсно допомагає. Кажуть, що це притаманно Дівам. Це смішно, але я Діва. В мене є подруга Діва і вона каже «Не дружіть з Дівами, у них завжди одне й те саме».
Я дуже люблю людей та спілкування. Мій інтерес до людей допомагає мені знайти з ними спільну мову. Я непоганий комунікатор, можу вести переговори і слухати. Як правило, саме на перетині інтересів народжуються найцікавіші співпраці. В рамках Maker Faire співпраці були фантастично різні, з різними партнерами, а партнерство — це моя сильна сторона. Також, думаю, що виживати мені допомагає моя збалансованість, бо я вмію відпочивати, коли мені потрібно.

Підтримка — це фантастичне відчуття, яке не дає все кинути, коли вже зовсім втомився.
Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Якими своїми досягненнями ти пишаєшся?

Безумовно, ростом проекту Maker Faire. Коли ми починали, це був хоббі проект, зараз це професійний міжнародний фестиваль. В цьому році ми працювали з державою, USAID, громадськими організаціями, великими корпораціями і акселераторами. Рівень наших партнерів — це моє головне досягнення, бо я розумію що ми є рівноправними партнерами в цьому діалозі. Maker Faire Україна — це бренд, вже відоме комьюніті, яке має певний вплив, ім’я та репутацію.

Я не вважаю, що це стовідсотково моя заслуга, але ще один привід для гордості — наша ненормально велика мережа волонтерів. Це говорить про нас як людей та про Maker Faire як проект, тому що в нас дуже сильна група підтримки. Підтримка — це фантастичне відчуття, яке не дає все кинути, коли вже зовсім втомився.

Паралельно із роботою над Maker Faire народжуються інші цікаві проекти. Наприклад, мій курс з нетворкінгу народжений з систематизації тих процесів, що у нас відбуваються у Maker Faire. Той момент, що я можу бути ментором і ділитися — це теж, безумовно, певне досягнення.

Picture about the company

Що зараз читаєш? Яку б книгу порадила прочитати кожній починаючій підприємиці?

Останнім часом віддаю перевагу біографіям. Наприклад, я в захваті від книги «Ви напевно жартуєте, містере Фейнман». Він фантастичний фізик, який досяг того, чого досяг, не втрачаючи почуття гумору, якості життя і чесності. Я думаю, що в таких біографіях більше правди ніж у бізнес-літературі. Та сама «Франческа — повелителька траєкторій», вона теж чудова, тому що там бачиш справжню історію, а не просто бізнес-процеси.
Коли я дуже втомлена, читаю тільки художні книжки, таким чином я переключаюся і відпочиваю. Зараз читаю «Євангеліє від Ісуса» іспанського письменника Сарамаго. Дуже нетривіальний погляд на історію Ізраїля, в якому, до речі, описується проблема історичного ставлення до жінок. Я люблю біографії, я вірю в біографії, я фанат біографій Черчеля, я прочитала всі біографії Джобса, включно з фантастичною дитячою, яку ми купили дитині. «Планета Pixar» Лоуренса дуже класна.
З нових бізнесових книг класна «Викрадачі вогню» — про піратський бізнес, який народжується на межі старих бізнесів. Це про людей, які виходять за рамки звичної усім системи, як свого часу зробив і Прометей, викравши вогонь.

Picture about the company

Одна порада для починаючих підприємиць?

Порада дуже проста — просто повірте в те, що ви здатні зробити те, що запланували. Напишіть собі на дзеркалі, що у вас все вийде і візьміть відповідальність за своє життя. Тому що я впевнена, якщо ідея підприємництва виникла і вона привела вас на цей сайт і цю статтю, знайдеться і ресурс для того, щоб її реалізувати.

Напишіть собі на дзеркалі, що у вас все вийде і візьміть відповідальність за своє життя.

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday

Яна Анохіна

Founder&CEO | Voeu Du Coeur