Тамара Злобіна

Головна редакторка

Гендер в деталях — науково-популярний ресурс про гендерну рівність


З чого почалася ваша історія як підприємниці? Як ви прийшли до ідеї створення власної справи?
Я більш як 10 років працювала у сфері гендерної рівності як фрілансерка — готувала дослідження, статті, лекції, організовувала проєкти на замовлення громадських організацій, міжнародних фондів, українських та іноземних видань. За цей час я навчилась говорити про складні соціальні речі простою мовою — адже переконалась, що гендерні відносини всюди та розуміти їх потрібно усім. Після Євромайдану це стало очевидно не лише мені — з’явився величезний суспільний запит на інформацію про гендерні питання. Разом з партнеркою Анною Довгопол ми вивчили попит та створили інформаційний ресурс “Гендер в деталях”, щоб його задовольнити.
Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали, як змогли подолати?
У мене була інша ситуація — з фрілансерки, яка до того готувала одиничні продукти (лекція, стаття), я стала керівницею проєкту, який потрібно було побудувати з нуля. Я, чесно кажучи, не знала, на що йшла! Мені довелось в експрес-режимі опанувати з 5 нових професій — головної редакторки, керівниці, проєктної менеджерки, рекламістки та піарниці, технічної спеціалістки у сфері ІТ. Вагатись чи перейматись не було часу — усе потрібно було “на вчора”. Найскладніше було наважитись керувати людьми (“хто я така щоб вказувати іншим?”), працювати регулярно, і усвідомлювати, що тепер на мені відповідальність не лише за моє реноме, а за благополуччя цілого проєкту.

Illustration
Illustration
Illustration

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?
Ідею придумала Анна Довгопол, вона ж знайшла стабільну фінансову підтримку від українського представництва фонду ім. Г. Бьолля. Я розуміла як її реалізувати в багаторівневий, стійкий проєкт, який матиме вплив на громадську думку. Наразі “Гендер в деталях” є некомерційним виданням (і, як видання, таким і залишиться), але я також бачу потенціал для комерційних проєктів, які може реалізувати наша команда, насамперед в галузі бізнес-освіти, коучингу, піар-супроводу, соціальної відповідальності бізнесу.
Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?
Шеріл Сендберг, операційна директорка Фейсбук, пропонує жінкам таку мотиваційну тезу: “Подумай, що б ти зробила, якби не боялась? А тепер зроби це!”. Мій найбільший урок — не мати синдрому “шахрайки” (це коли талановита, розумна людина думає, що не володіє достатньою кваліфікацією). Я не випадково стала керівницею, а тому що мала необхідні здібності та візію. Реалізувати свої таланти, долати виклики, рости над собою — це чистий кайф. Вартує лише перестати боятися.

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію, поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у власному бізнесі.


Ми активно використовуємо соцмережі для популяризації контенту сайту. Гугл аналітика — мій щоденний інструмент редакторки. Користуємось фейсбук рекламою, плануємо опанувати рекламу від гугл.
Я багато знаю про створення сайтів та їхню розкрутку, адже супервайзила цей процес.А ще у нас немає офісу. Уся команда співпрацює через інтернет. Декого з членів команди я ніколи не бачила вживу.
Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?
Подвійно корисний проєкт, як на мене, — з одного боку, посилює жінок і надає їм інструменти для розвитку, по друге, допомагає бізнесу інкорпорувати технології, за якими майбутнє.

Illustration

Віртуальний офіс "Гендер в деталях"

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, стилі мислення, ставленні до себе. Я стала дисциплінованішою. Важливо працювати регулярно, не накопичуючи “хвости”. Бачу речі комплексно, можу планувати далеко наперед. Ще я зрозуміла, що варто відмовитись від хибної скромності — якщо проєкт в інформаційній сфері, слід якомога більше розповідати про нього людям. Тепер “піар” для мене позитивне слово.
На себе я також дивлюсь як на свого роду проєкт. Бачу свої ресурси, і що мені ще потрібно “підкачати”.
Що, на вашу думку, найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

Заважає гендерна соціалізація і стереотипи. Жінок з дитинства виховують у певному ключі (умовне “я ж дівчинка, я не хочу нічого вирішувати, я хочу платтячко”), і вони не бачать достатньо зразків підприємниць, зростаючи. Крім того, українське суспільство скеровує жінку насамперед на створення сім’ї та народження дітей, відводячи чоловіку роль “годувальника”, тому для такої стресової й ризикової справи, як власний бізнес, у жінок може забракнути мотивації й ресурсів на старті.
Деякі риси, необхідні для ведення бізнесу, не входять в набір “ідеальної жінки” - сміливість, рішучість, наполегливість. Є багато досліджень з менеджменту, які показують, що чоловіка, який відстоює свої бізнес-інтереси сприймають як сильного лідера, з симпатією і повагою, а жінку — як агресивну, непоступливу і неприємну. Типовий метод таких досліджень - “сліпі тести”, в яких групам дають один і той самий текст з описом ситуації, тільки різниться стать дійової особи. Різниця в оцінці чоловіка і жінки в однаковій ситуації вражає! 
Жінок менше заохочують до кар’єрного зростання, родина може чинити репродуктивний тиск, в стилі “нащо тобі той бізнес, тобі треба заміж і дітей”, в інтерв’ю підприємниць стабільно питають, “як їм вдається поєднувати роботу і сім’ю” (чоловіків про таке не питають ніколи). Зрештою, є ціла індустрія “жіночих тренінгів”, де навчають “не висовуватись” і ні в якому разі не перевершувати в чомусь чоловіка, інакше не буде щастя в особистому житті. 
Звісно ж, усе це сильно демотивує, змушує сумніватись в собі, завдає зайвого стресу. А для бізнесу важлива впевненість і цілеспрямованість!
Допомагає жінкам краще розвинутий емоційний інтелект — вони добре розуміють людські ресурси та можуть вибудовувати продуктивні команди, чутливість і емпатія дозволяє частіше знаходити win-win рішення, поміркованість і обережність — уникнути зайвих ризиків. 


Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?


Уміння бачити стратегічні цілі й не відволікатись на дрібні негаразди, налаштованість на співпрацю, бажання допомогти та поділитись ресурсами, уміння слухати. Для мене також важливо не стояти на місці, обмінюватись з іншими ідеями та досвідом, розвиватись.

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?
Я захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності “Гуманітарна і політична безпека держави” в Національному інституті стратегічних досліджень при Президенті України, мої дослідження з гендерної тематики опубліковано у книзі New Imaginaries: Youthful Reinvention of Ukraine's Cultural Paradigm яка вийшла друком у Нью-Йорку. 
“Гендер в деталях” за 2,5 роки свого існування виріс з нуля до чималенького колективу, ми маємо стабільну відвідуваність сайту у 20-30 тисяч користувачів на місяць, а пости в соцмережах розходяться на 50-100 тисяч осіб на тиждень. Без зайвої скромності скажу, що для нішевого проєкту це дуже хороші результати (хоча я хочу більше). Регулярно співпрацюємо з загальноукраїнськими медіа. Я дуже радію, що наш проєкт постійно знаходить нову аудиторію.
Ще мені подобається мій шлюб, партнерські стосунки, які ми вибудовуємо у нашій сім’ї — не лише з чоловіком, але з батьками, братами та іншими родичами. 
Я радію режиму дня, який зараз напрацьовую собі як звичку — прокидатись о 6 ранку, займатись спортом, працювати у визначені години, здорово харчуватись — усе планомірно і регулярно.

Illustration

Кістяк колективу "Гендер в деталях": головна редакторка Тамара Злобіна, комунікаційниця Дарина Мізіна, адміністраторка сайту Антоніна Рибка, співредакторка і представниця фонду ім. Г. Бьолля Анна Довгопол

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній підприємниці, що розпочинає свій шлях у бізнесі?
Щойно закінчила читати книгу Христі Фріланд про глобальний олігархічний клас. Особливо раджу “Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою” Шеріл Сендберг.
Одна порада для підприємниць, що розпочинають свою справу?
Бізнес — це жіноча справа! Легко не буде, і це класно, бо цікаво, труднощів боятись не варто — рішення знаходяться завжди. Однак важливо заручитись підтримкою і розумінням близьких людей, регулярно відновлювати сили.

Illustration
Illustration
Illustration
Illustration

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Тетяна Труш

Co-founder&CEO | SEOWAVE

Анна Мазур

Founder&CEO | HappyMonday

Дарія Кабанова

CEO | razom communications