Проєкти без меж.Пошук інсайтівдля життя та бізнесу


Валерія Федорчук, Strategic Director | razom communications

Будемо відверті – усі ми полюбляємо ледарювати. Кожен з нас плекає таємну мрію, як прийде дехто, подарує кльову ідею, дасть грошей, замотивує – і життя засяє по-новому. Це як, коли купуєш новий телефон і думаєш, що ось тепер фоточки будуть вау, в інстаграмі буде мільйон підписників і все, залишилось тільки збирати вершки з рекламних контрактів. Але ні, у 99% випадків це лише фантазія. Проте це не означає, що треба поставити хрест на мріях і жити, як живеться. Кожну мрію можливо зробити реальністю, якщо все правильно спланувати і трохи попрацювати.

Далі я пропоную вам коротку схему, як організувати свою роботу таким чином, щоб і натхнення знайти, і мотивацію, і досягти поставленої мети. Головне пам’ятати, що все – у нашій голові.

 • Крок 1: Визначити свою мету

  Будь-який бізнес, ідея, планування тощо починається з визначення мети. Найпростіший спосіб визначення – запитати себе “а чого я хочу?”. Проте, якщо внутрішні діалоги виходять погано, ваше альтер его мовчить і не зізнається у своїх бажаннях, то можна спробувати наступну техніку, щоб його розговорити.
  Метод “5 чому” був розроблений Сакіті Тойодою та використовувався у корпорації Тойота (власне і методологія канбан також пішла з цієї компанії й успішно використовується у різних сферах бізнесу зараз).5 чому – це техніка побудови причинно-наслідкових зв’язків, яка допомагає виявити проблему та визначити реальний вектор, куди потрібно рухатися. Покажу вам суто дівчачий приклад, який я знайшла у мережі.
  Я хочу шубу! – це наша мета, мрія, бажання.
  ● 1 чому: чому я хочу шубу? Тому що я хочу усіх здивувати.● 2 чому: чому я хочу усіх здивувати? Тому що хочу, щоб на мене звернули увагу.● 3 чому: чому ти хочеш, щоб на тебе звернули увагу? Тому що я відчуваю себе невпевнено.● 4 чому: чому ти відчуваєш себе невпевнено? Тому що я ніяк не можу реалізувати себе, бо сиджу на одному місці.● 5 чому: чому ти не можеш реалізувати себе? Тому що я займаюсь тим, що мені не подобається.
  Ну й до чого тут шуба?!
  Це короткий приклад того, що часто ми визначаємо не ту мету, і йдемо у неправильному напрямку, що заважає нам бути мотивованими і натхненними.
  Коли, ви визначили свій реальний вектор, зафіксуйте десь свою мету за наступною схемою (ця штука дійсно працює: все, чого я досягаю, досягнуто саме так):
  Фіксуємо, яка ваша реальна мета. Приміром, побудувати успішний та прибутковий бізнес з продажу квітів.Описуємо, як ви уявляєте цю мету. Фантазуйте максимум деталей. Наприклад, це крамниця у центрі міста, з рожевим оздобленням та французькими вікнами тощо.Чому для вас важлива ця мета. Тут добре запитати себе за методологією, описаною вище. Мотивація може бути не тільки грошова. Можливо, для вас це важливо, бо ви хочете зробити світ гарнішим.Опишіть, ваш екшн-план. Що ви будете робити, щоб досягти своєї мети. Будь-які подробиці допоможуть розкласти ваш шлях на невеликі етапи, які буде простіше подолати.І найважливіше питання. Як ви будете знати, що рухаєтесь у правильному напрямку і який маркер того, що мета досягнута. Це про персональні KPI. Можливо, для вас маркером успіху буде певна сума виручки, а можливо – кількість відвідувачів, або – фоловери в інстаграмі. Вибір за вами.
  Скажу вам чесно, якщо ви це зробите і відверто відповісте собі на ці питання, то це вже 60% успіху. Ця техніка абсолютно сумісна з будь-якою сферою бізнесу або особистого життя. Неважливо, який проект ви починаєте, він почнеться з мети. Правильна мета та екшн-план дадуть вам розуміння, куди йти, та внутрішню мотивацію. Адже в основі персональної мотивації лежить розуміння “навіщо я це роблю і що це мені дасть”.

  article image
 • Крок 2: Знайти джерело натхнення

  Чи можна отримати натхнення “на замовлення”? Можна. Просто потрібно знати, де шукати. Перше, що потрібно зробити, щоб знайти свіженький інсайт, – копати не там, де робили це зазвичай. Вважайте, що це такий діджитальний вихід із зони комфорту. Ось декілька правил, які можуть допомогти з пошуками:
  1. Намагайтесь шукати інформацію (графіка, відео чи текст – неважливо) іноземною мовою та вмикати налаштування по часу та географії у Google. Дуже часто круті інсайти знаходяться там, де їх не очікуєш.2. Підключайте знання з історії та літератури. Через асоціативний ряд з персонажами можливо дійти до кльових ідей, які знайдуть своє відображення у вашому проєкті.3. Шукайте кейси. Будь-які. Коли ви одну за одною перечитуєте або переглядаєте success сторіс різних брендів, так чи інакше починаєте генерувати власні ідеї. Для своїх проєктів я шукаю натхнення тут.4. Шукайте образи. Саме графічні зображення або відео допоможуть вам глибше поринути в ідею та знайти натхнення. Ми творимо гарне, коли нам самим гарно. Тому я полюбляю збирати дошки з образами на Pinterest. 5. Фіксуйте у нотатках на телефоні або блокноті ваші ідеї. Бо шалена думка може з’явитися зненацька і, якщо її не записати, даю гарантію, що через кілька годин ви її забудете.
  Не нехтуйте і власними джерелами натхнення: музика, фільми, приготування їжі – будь-що. Якщо ви кайфуєте, коли це робите, вочевидь, у цьому стані потоку ви можете творити більше. До речі, про стан потоку і всі ці магічні штуки – рекомендую книжку: Мігай Чиксентмігаї «Потік. Психологія оптимального досвіду».

  article image
 • Крок 3: Жага до дії

  Скажу відверто – це найскладніша частина. І насправді неважливо, працюєте ви в офісі, сидите вдома, або володієте власним бізнесом. Буває так, що не хочется робити абсолютно нічого. І ви прокрастинуєте годинами, говорячи “ой, щось сьогодні натхнення немає”. Та маячня це все, бо натхнення можна собі “замовити”. А якщо ви самі себе не замотивуєте, то ніхто цього не зробить. Якщо ви не хочете цього робити зараз, то не захочете і завтра. І це реально проблема. Та чи можна з цим впоратися?

  Можна, тільки якщо ви даєте собі звіт, чому ви не хочете робити те, що потрібно. З найпоширеніших причин:
  а) мені це нудно/не подобається;
  б) я не розумію, навіщо я це роблю;
  в) мене не влаштовує винагорода (знов-таки, це не завжди про гроші).

  Як з цим працювати? З останнім пунктом все просто: якщо є можливість обговорити винагороду – обговоріть, або не беріться за роботу, винагорода за яку вас заздалегідь не влаштує.
  З пунктами 1 і 2 трохи складніше. Якщо вам не подобається те, що ви робите, або вам нудно, потрібно виявити причини (знову техніка 5 чому). Якщо робота нудна, бо потрібно копіювати дані з однієї таблиці в іншу, то це можна вирішити технічно, як і багато інших нудних речей. Якщо вам дійсно не подобається, то спробуйте знайти ту комфортну зону в проєкті, яка буде вас влаштовувати. А взагалі найкрутіша порада, яку дала мені колега, коли мене нудило від нецікавих завдань, була така: “Коли бачиш нову трешову задачу, просто голосно з повним бойовим настроєм скажи: “ВІДМІННО!” – і вперед, до роботи”. Дійсно стає легше.

  Тому моя вам порада: не бійтеся починати щось нове, тільки правильно все плануйте і кажіть собі “відмінно!”

  article image