ВірославаНовосильна


CEO & Founder

SLOVA Tech PR — PR-підтримка IT-компаний, технологічних стартапів та венчурних фондів

Як почалася ваша історія як підприємиці?

Спочатку у мене була PR-агенція у fashion-сфері і навіть власний бренд одягу. У fashion я надовго не затрималась, але зрозуміла, що точно хочу мати власну справу. Далі почала розвивати копірайтингове агенство.  Незабаром мій друг, CEO продуктової IT-компанії, попросив допомогти з піаром. У мене не було досвіду в цій сфері, але я вирішила спробувати (маю диплом магістра з реклами та PR). Ми придумали інфопривід, зробили матеріал, розіслали його по холодній базі ЗМІ і отримали багато публікацій. Друг порадив мене знайомим, ті — своїм. Так з’явилась агенція, і ми почали співпрацювати з технологічними стартапами, IT-компаніями та венчурними фондами. 

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво?

Звісно, бувало важко. Коли у мене була агенція копірайтингу, інколи доводилося ночами переписувати тексти авторів, бо я тоді не вміла будувати процеси і команду так, як зараз. А коли зайнялася tech PR, ніші ще не існувало. На ринку не було агенцій, які фокусуються на технологіях, тому було складно розвиватись, формувати процеси, будувати бренд агентства.  Але я розуміла, що хочу займатися тільки власним бізнесом і що мене заряджає сфера технологій. У мене була мотивація, яка допомагала впоратися зі складними моментами і працювати далі.

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

По-перше, це було бажання допомогти з піаром другу. По-друге, мені дуже подобається саме технологічна сфера. Наші клієнти — це ті компанії, які дійсно змінюють світ на краще, роблять життя простішим, цікавішим і комфортнішим. Це надихає. Ми допомагаємо їм доносити цінність їхніх до споживачів — через українські та світові медіа.  До того ж, ти постійно дізнаєшся щось нове, ти в курсі останніх технологічних новинок, у тебе є доступ до керівників неймовірних компаній, твої друзі — топові tech-журналісти. Це унікальне відчуття, якого немає мабуть в жодній іншій сфері.

About illustration

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

В будь-якій справі головне — це люди. Треба збирати «своїх». І дивитись на мотивацію: той, хто хоче вчитись, стане експертом. З людьми, які вам не підходять, треба прощатись — максимально швидко та спокійно.

В будь-якій справі головне — це люди. Треба збирати «своїх».

Важливий баланс між делегуванням і контролем. У нас в компанії всі мають свій стек задач, кожен відповідає за свої таски на 100%. Якщо не делегувати відповідальність, можна вигоріти. З іншого боку, повністю відпускати контроль — теж помилка. Я передивляюсь один-два рази на добу всі повідомлення, всю комунікацію в пошті, чатах з клієнтами та Slack.

Picture about the company

Можете поділитися діджитал-інструментами, які ви застосовуєте у своєму бізнесі?

Досвід показує, що діджитал-інструменти мають бути зручними для вас самих. Приміром, ми тестували таск-менеджери Trello, Asana та інші, але все одно повернулися до планування в Google Spreadsheets. Регулярно користуємось G Suite, Google Docs та Spreadsheets, Google Календар (для планування зустрічей).  
Комунікація в команді — в основному через Slack. Для спілкування з клієнтами ми використовуємо те, що зручно їм: Telegram, WhatsApp, Facebook Messenger, Slack, пошту тощо.

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?

Стереотипи в суспільстві заважають жінкам бути впевненими в собі. Ми постійно переживаємо, що нам не вистачає знань, а через це часто навіть не намагаємось конкурувати з чоловіками. Але я точно знаю, що жінка може бути крутим професіоналом, сильним підприємцем. Я хочу, щоб більше жінок створювали, розвивали і діджіталізували свої бізнеси. Це позитивно вплине не лише на самих жінок, але і на світову економіку. За даними McKinsey, до 2021 року вона може отримати додатково $12 трлн до ВВП — за умови підтримки гендерної рівності.

About illustration

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, відношенні до себе.

Я зрозуміла, що не треба боятись нових задач. Всі технологічні компанії різні, і не існує універсальних рішень. Кожного разу, коли думаєш: «Це дуже складно, я ж такого ніколи не робила», — треба зупинити себе і почати шукати рішення. Мені допомагає нетворк: едвайзери, керівники технологічних компаній, журналісти з різних країн. Я знаю, що можу попросити поради чи корисний контакт.

Кожного разу, коли думаєш: «Це дуже складно, я ж такого ніколи не робила» — треба зупинити себе і почати шукати рішення.

Також важливо розуміти, що ресурси потребують відновлення: необхідно достатньо спати, бувати у відпустках, перезавантажуватись, займатися спортом, їсти корисне. Бували часи, коли я спала по дві години на добу, постійно кудись бігла. Зараз піклуюсь про себе, про здоров'я, бо в довгостроковій перспективі саме це робить продуктивною.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

Заважають стереотипи, бо через них ми сумніваємось в собі та боїмось активно презентувати власні проекти. Допомагає — амбітність, рішучість, готовність боротись за мрію. Але це ж не суто жіночі риси, а якості будь-якого хорошого підприємця.  Я думаю, нам важливо боротись в першу чергу з внутрішніми стереотипами. Треба розвивати жінок, давати їм корисні знання, будувати платформи для нетворкінгу. Нещодавно ми з Вікторією Тігіпко запустили WTECH — клуб для жінок-керівників в IT і венчурному бізнесі. Впевнена, ця ініціатива, як і Digital Women 2020, зробить великий внесок у розвиток кар’єрних можливостей для жінок

Picture about the company

Які принципи та які цінності допомагають вам досягати успіху не тільки у роботі, але й в особистому житті?

Головне — люди. Потрібно оточувати себе «своїми» людьми, довіряти їм і поводитися так, щоб вони довіряли тобі. З правильними людьми навколо можна перемогти у будь-якому челенджі.

Головне — люди. Потрібно оточувати себе «своїми» людьми, довіряти їм і поводитися так, щоб вони довіряли тобі.
Picture about the company

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

Я вже п'ятий рік розвиваю першу в Україні PR-агенцію для технологічних компаній. Ми працюємо з топовими українськими та зарубіжними медіа. Допомогли з піаром вже більш ніж 50 клієнтам.
 
Я пишаюсь, що зібрала команду мрії і побудувала процеси так, щоб всім було комфортно. Приємно знати, що ти не просто будуєш бізнес, а збираєш справжню сім’ю, в якій кожна людина знає, що може покластись на колег, коли буде треба, і щиро хоче зробити більше, ніж вимагає інструкція.

Приємно знати, що ти не просто будуєш бізнес, а збираєш справжню сім’ю.

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній починаючій підприємиці?

Нещодавно дочитала «Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів» Криса Андерсона. Ця книга буде корисна усім, хто час від часу виступає перед аудиторією. Також дуже раджу «7 звичок високоефективних людей» Стівена Кові та «Інноваторів» Волтера Айзексона.

Picture about the company

Одна порада для починаючих підприємиць?

Вірте в себе. Не думайте про труднощі, думайте про можливості, які ви можете використати, щоб досягти успіху: які у вас можуть бути едвайзери; які технології чи інструменти ви можете використати; чи можна найняти додаткових фахівців або делегувати завдання співробітникам. Будьте трошки «хакером»: шукайте нестандартних рішень — і шлях до успіху обов’язково з’явиться. Ви ж будуєте його самі.

Будьте трошки «хакером»: шукайте нестандартних рішень і шлях до успіху обов’язково з’явиться. Ви ж будуєте його самі.

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable 

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday

Віра Черниш

CEO and Editor-in-Chief | MC Today