Як цієї осені не стати вигорівшим, наче 🍂?


Як визначити, чи вигораємо ми?

Хто з нас не чув про синдром емоційного вигорання? Плюс, багато хто з нас особисто відчував його на собі. Матеріалів і статей на цю тему маса, питання в іншому: на скільки ми використовуємо всі прочитані нами рекомендації та дбаємо про себе?
Кілька місяців тому я почула фразу, яка вкрай сильно підкреслює те, на скільки глибоким і складним є феномен емоційного вигорання: «Трудоголізм — це коли працювати простіше, ніж жити». Тоді як же визначити, наскільки сильно ви страждаєте трудоголізмом, який і призводить до вигорання? 
Дайте собі відповідь на наступні питання:

   Як ви спите?Прокидаєтеся вночі? Якщо так, то як часто і чи сняться вам кошмари? Ви легко засинаєте чи нескінченно мучитеся і плануєте робочий день? А можливо ви прокручуєте в голові минулий? Страждаєте від безсоння?
  Чи є у вас апетит? Скільки разів на день ви їсте і що саме? Це перекус на ходу чи повноцінний прийом їжі?
  Як ви відпочиваєте? У вас є хобі? Що відбувається у вашому житті, крім роботи?

Відповідаючи, пам'ятайте наступне: розлад сну, відсутність апетиту або заїдання, дратівливість, невміння відпочивати сигналізують про втому, виснаження або емоційне вигорання. Класичними ознаками вигорання також є:

  втома, виснаження;
  безсоння, негативне ставлення до оточення;
  негативне ставлення до своєї професійної діяльності;
  рутинність робочих дій;
  зловживання тютюном, кавою, алкоголем;
  відсутність апетиту або переїдання;
  негативне ставлення до себе;
  агресивні почуття (дратівливість, напруженість, тривожність, занепокоєння, гнів);
  постійне відчуття почуття провини.

Якщо все це знайоме вам з власного досвіду, можливо, ви на межі або вже піддаєтеся емоційному вигоранню.

Чому вигорання трапляється з нами?
Ми не звикли відстежувати свій стан. У дитинстві нас вчили, що руки завжди повинні бути зайняті й кращий відпочинок — це зміна діяльності. Сучасний світ кричить на нас з кожної соціальної мережі про зміни, гонитву і слідуванню принципу «змінюйся або помри». Ми дихаємо переривчасто, працюємо 24/7 і пишаємося тим, як довго ми жили без відпустки. Адже графік 24/7 говорить про успішність, а кілька років без відпустки — це нова корпоративна культура і привід для гордості. Водночас, нам стає все складніше говорити про себе самих — про свої почуття, переживання, емоції.
Психологи навіть придумали спеціальний термін для цього - «алекситимія», який означає труднощі в словесному описі свого стану, фокусування переважно на зовнішніх подіях всупереч внутрішнім переживанням. Як наслідок, люди з високою алекситимією більше схильні до емоційного вигорання, ніж ті люди, які говорять про свій внутрішній світ.

Як уберегти себе?
Найчастіше до емоційного вигорання схильні люди, яким в роботі доводиться багато і часто комунікувати з іншими. А вберегти себе вони можуть, дотримуючись простого правила: хороші і якісні сон, їжа і відпочинок. І ще, бажано, мати якесь хобі, щоб не жити однією лише роботою. Взяти на замітку варто наступне:

  внесення різноманітності у свою діяльність;
  наявність адекватних міжособистісних стосунків + дружні відносини;
  вміння програвати;
  адекватна самооцінка (найчастіше це питання вирішується в якісній терапії);
  відкритість новому досвіду;
  розподіл робочої відповідальності = делегування;
  читання не тільки професійної, а й художньої літератури;
  хобі, що приносить задоволення;

До того ж, важливо вчитися прислухатися до себе і відстежувати зміни у своєму емоційному і фізичному стані, оскільки втома буває психологічна і фізіологічна.


Тест для відстежування емоційного вигорання

Оцініть свій стан від 0 до 10, де 0 - мінімальне значення, а 10 - максимальне, за 3 параметрами:

Самопочуття

Активність

Настрій

Якщо хоча б по одній зі шкал ви поставили оцінку 3 і нижче, психологи рекомендують терміново взяти відпустку або хоча б «зайву» пару вихідних.

Illustration

І наостанок пам'ятайте:


"Ніхто з нас не вибереться звідси живим, так що, будь ласка, перестаньте ставитися до себе, як до чогось другорядного. Їжте смачну їжу. Гуляйте на сонці. Стрибайте в океан. Діліться дорогоцінною правдою, яка у вас на серці. Будьте дурними. Будьте добрими. Будьте дивними. На решту — просто немає часу" - Річард Гір

Джерело: https://womo.ua/vovremya-ostanovitsya-kak-predupredit-emotsionalnoe-vyigoranie