Єлизавета Воронкова


Founder & CEO
EMwatch — це перший український розумний годинник для боротьби зі стресом 

З чого почалася ваша історія як підприємиці?

Я завжди мала якість захоплення, дуже подобалося занурюватися у щось нове з головою. Так, розробка пристроїв що носяться, п'ять років тому стала новою пристрастю, і залишається дотепер.

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали — як змогли подолати?

У мене не було сумнівів, тому що я ніколи не працювала в корпорації. До старту бізнесу я займалася науковою діяльністю. Мені здається, легко прийняти таке рішення, якщо пам'ятати, що життя одне і було б круто прожити його «на чистовик» — іншого шансу не буде.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

Ідея компанії Emotion Labs — «Translating body signals into wellness insights». Я з дитинства фанат легенди про Авіценну і його дослідження, і мені здається, що створюючи новий спосіб інтерпретації сигналів з людського тіла, ми (людство) наближаємося до розуміння відповідей на багато питань: навіщо ми тут, як працює наше тіло, як збільшити тривалість життя .

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

Найбільший урок мені, інженеру з технічною освітою, був такий: всім начхати, яка в тебе технологія, якщо вона не несе ніякої практичної користі людям. Крім інших таких же інженерів, які із задоволенням почитають і покритикують твої публікації :)

Illustration
Всім начхати, яка в тебе технологія, якщо вона не несе ніякої практичної користі людям

Так як наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал інструментами які ви використовуєте у власному бізнесі.

Дуже допомогло впровадження системи обліку не тільки клієнтів (CRM є практично у всіх), але і автоматичного підрахунку витрат і руху товару. Щоб не розбиратися в серйозних платних інструментах, я б рекомендувала для початку просто налагодити облік в табличці з налаштованими фільтрами.

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?

Я сподіваюся, що в рамках цієї ініціативи більше дівчат і жінок зможуть почати свою справу та реалізуватися в роботі і творчості, щоб відчувати себе щасливими.

Що найбільше змінилося з моменту створення власного бізнесу? У способі життя, образі думок, відношенні до себе.

Змінилося багато, починаючи від самовідчуття і закінчуючи фінансовим станом. Головний «бонус» — імунітет до провалів і невдач. Якщо раніше я могла не спати ночами через відносно дрібні проблеми, то з часом навчилася відключати емоції і оцінювати ситуації більш тверезо.

Picture about the company
Picture about the company
Picture about the company
Не бійтеся мріяти і втілювати свої мрії в життя, покладайтеся тільки на себе і не здавайтеся!

Що на вашу думку найбільше заважає, а що навпаки допомагає жінкам у веденні бізнесу та у процесі його створення?

Дуже заважає відчуття, що вам все повинні, або, навпаки, що вас утискають і пригнічують. Я вважаю, що у жінок величезний бонус за замовчуванням, і бонус цей саме в нерівності. Ще Аристотель говорив: «Коли нерівні поводяться як рівні, виходить ще гірше нерівність». У молодих красивих дівчат дуже багато переваг при старті своєї справи, і, якщо ці бонуси їм не помітні, це не означає, що вони ними не користуються.

Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?

Призове місце на олімпіаді з математики в студентські роки. Воно далося з великими труднощами :) Випуск з акселератора в Стенфорді «Алхімік» — ми поки єдині з України, хто туди потрапив.

Illustration

Що зараз читаєте? Яку б книгу порадили прочитати кожній починаючій підприємиці?

Я б порекомендувала читати менше бізнес-літератури і більше художньої класичної, оскільки читання класики, на мій погляд, корисніше. Розвиває почуття прекрасного, чи що :) В цьому плані мені дуже подобається книга «Oceano mare» Алессандро Барікко.

Одна порада для починаючих підприємиць?

Не бійтеся мріяти і втілювати свої мрії в життя, покладайтеся тільки на себе і не здавайтеся!

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable 

Анна Мазур

Founder&CEO | Happy Monday

Вірослава Новосильна

Founder&CEO | SLOVA Tech PR