ЮліяАрнаутова

СЕО&Owner

AfinaConsult

 З чого почалася ваша історія як підприємиці? Як ви прийшли до ідеї створення власної справи?

Працюючи в галузі фінансів з дев'ятнадцяти років і дійшовши до позиції CFO, я відчула в собі сили та бажання ділитися знаннями та досвідом з більш, ніж одним бізнесом.Також, надаючи консалтингові послуги в області постановки управлінського обліку або системи бюджетування на підприємствах, я не рідко стикалася з тим, що функціонал економіста або фінансиста покладають на бухгалтерів. Це взагалі різні профілі компетенцій, через це і результати не відповідають очікуванням.  Так і народилася AfinaConsult, мета якої — підвищувати ефективність і результативність кожного бізнесу так, щоб він був успішним у довгостроковій перспективі.

Чи мали ви сумніви та переживання при переході з корпоративного світу в підприємництво, і якщо мали, як змогли подолати?

Безумовно, була маса страхів, адже багато компаній розчарувалися в ефективності консалтингу і мені треба було боротися саме з опором ринку.Однак я була і залишаюся одержима ідеєю підвищувати якість ведення бізнесу в Україні та ближньому зарубіжжі, тому для мене буквально кожна хвилина часу ліквідна і конвертована в результат, який можна застосовувати в кожній галузі. 
Важливо пам'ятати, що страхи — це нав'язані нами ж обмеження, які ніколи не приведуть нас до мети. І, насправді, алгоритм у будь-якій новій справі простий:• Максимально точно плануємо, моделюючи всі ризики та способи їх нівелювання;• Поетапно впроваджуємо;• Аналізуємо результати кожного етапу;• Приймаємо рішення — продовжувати, удосконаливши ідею, або думати над новою ідеєю.

Cтрахи — це нав'язані нами ж обмеження, які ніколи не приведуть нас до мети.

Розкажіть про процес запуску свого бізнесу. Що вас надихнуло та звідки з'явилася саме така ідея?

Всесвіт створив мене енергійною дівчиною з аналітичним складом розуму, яка отримує задоволення від допомоги іншим.
Оскільки починаючи з 9-го класу ліцею я розвиваюся в області фінансів — ідея бізнесу була практично визначена. А коли перші клієнти стали дякувати за те, що мені здавалося дуже простим і легким, я зрозуміла: це не просто хобі, а мій спосіб мислення може стати моїм бізнесом.
Ну і до того ж жінці від природи дано прагнення до досконалості, без винятків і компромісів. Саме ця рушійна сила забезпечує головним ресурсом еволюцію будь-якого процесу.

Якими були найбільші уроки, отримані в процесі запуску бізнесу?

Я зрозуміла, що основним завданням будь-якого бізнесу є створення та постійний розвиток команди. А вже продукти, процеси та інші фундаментальні аспекти є наслідком роботи команди мрії. Тому першим уроком стало те, що без людей неможливо нічого, хоча я пропагую автоматизацію бізнес-процесів. 

Illustration

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у власному бізнесі.

Я вважаю, що людям краще займатися творенням додаткових цінностей, а не відображенням даних про минулі події. Тому і в моєму бізнесі, і в бізнесах, які ми консультуємо, наша мета — автоматизувати максимальну кількість процесів, починаючи з продажів і закінчуючи побудовою систем онлайн-моніторингу за ефективністю бізнесу. Так само дуже люблю візуалізацію фінансових даних про компанії, тому активно впроваджую будь-які інструменти, що дозволяють створювати красномовні дашборди.

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію — поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у власному бізнесі.

Я вважаю, що людям краще займатися творенням додаткових цінностей, а не відображенням даних про минулі події. Тому і в моєму бізнесі, і в бізнесах, які ми консультуємо, наша мета — автоматизувати максимальну кількість процесів, починаючи з продажів і закінчуючи побудовою систем онлайн-моніторингу за ефективністю бізнесу. Так само дуже люблю візуалізацію фінансових даних про компанії, тому активно впроваджую будь-які інструменти, що дозволяють створювати красномовні дашборди.

Company picture

Якими були найбільші уроки, отримані від початку кар’єри дотепер?
Хай який досвід я отримую, я завжди вірю в людей. Можна впасти чи помилитися сто разів, але на сто перший раз підвестися й піти у правильному напрямку.
Є кілька висновків, які, гадаю, корисні кожній керівниці:- завжди пам’ятай, що люди дуже по-різному сприймають світ;- завжди є люди, в яких можна й варто чогось навчитись – як розумні, так і дурні;- люди, що готові не погодитися з керівником – це найкорисніший гігієнічний фактор для будь-якої компанії;- постійно вчись надихати людей і допомагай їм змінюватись на краще;- намагайся, окрім поганого, бачити навколо хороше й досягнення – свої та інших;- використовуй гнучке мислення;- плануй своє життя, адже failing to plan is planning to fail. Якщо не ігнорувати це, то для завзятої людини немає складних завдань.

Оскільки наша ініціатива все ж про діджиталізацію, поділіться діджитал-інструментами, які ви використовуєте у професійному й особистому житті
Визнаю, я не є тим crazy innovator чи early adopter, що тестує всі нові застосунки та свіжоспечені гаджети. Проте на роботі я дотримуюся думки: усе, що може бути відцифровано, має бути відцифровано. Це стосується баз даних, інформації про співробітників, CRM для ведення нового бізнесу й софтів для управління проектами. А такі речі, як робочий стіл, диск і пошта мають бути доступні з будь-якого робочого місця: в офісі, удома, у відрядженні, без прив’язки до конкретного девайса. Це вже давно гігієнічний фактор сучасного бізнесу. Щоразу, коли я маю ухвалити управлінське рішення, я неодмінно перевіряю наші робочі статистики, а вже тоді отримую експертну думку від колег. У приватному житті смартфон наразі є центром керування моєю діджиталізацією: це онлайн-банкінг, вішлісти, планування подорожей, кост-ефективний шопінг і здатність будь-де підключитися до корпоративного відеозв’язку.

На роботі я дотримуюся думки: усе, що може бути відцифровано, має бути відцифровано

Чому ви вирішили підтримати ініціативу Digital Women 2020?
razom communications – сучасна компанія, в якій наразі більшість керівних посад обіймають жінки. Це визначна ситуація для нашої галузі, проте досі унікальна статистика для України. Я вірю в ефективність змішаних команд, де рівноцінно представлені жінки й чоловіки. Ми в razom прагнемо бути прикладом і рольовою моделлю ефективної сучасної компанії, хочемо надихнути жінок будувати кар’єру, долаючи перепони й упередження на своєму шляху.
Що найбільше змінилося з моменту отримання посади топ-менеджерки? У способі життя, думках, ставленні до себе.
Спершу до будь-якого комплексного завдання ставишся як до особистого виклику. Як у боксі :) Але за деякий час усвідомлюєш, що бізнес – це командна гра, то ж командний результат – набагато сильніший. У процесі становлення команди, своєї команди, завжди проходиш багато етапів: від недовіри, сумнівів, бажання зробити самостійно до спільного напрацювання стратегій і рішень, «роззадачення» тощо. Кілька разів потопаєш у тактичних речах чи мусиш зануритися «до породи» в розв’язанні конкретної проблеми, потім вилітаєш на суперстратегічний рівень і тижнями формуєш бачення розвитку бізнесу в країні чи хабу в регіоні. Доводиться визнати, що це нова норма: буде по-різному. Системи перестають бути сталими, а результати прогнозованими. Я можу дозволити собі чогось не знати чи помилятися, допускати не конкретний наслідок моїх дій, а ціле поле допустимих значень. Але без гнучкості й розуміння, звідки дме вітер змін, топ-менеджер буде просто розчавлений динамікою сучасного світу.
За час роботи СЕО, чи відчували ви на собі вплив стереотипів – як жінка, яка керує такою великою компанією?
Так, відчувала. І це не дивно, ми працюємо в країні, де в багатьох індустріях панують упередження. Стереотипи можуть впливати на точку зору навіть тоді, коли ти цього не помічаєш. На даному етапі розвитку суспільства можна виявити, що люди ставали більш толерантними і терпимими. Але, при цьому, не кожен керівник візьме на роботу співробітника, який вибивається зі звичної картинки суспільства. Що вже говорити про сприйняття жінки на керівних посадах? Бізнес занадто жорстокий, вважають більшість, і він не для ніжних жіночих плечей. Прояви людяності чи емоційності в офісі часто зазнають осуду й навіть перебувають під табу. Впевнена, що кожна жінка-керівник, а таких з кожним роком більше, зараз може спростувати дані стереотипи. Прийшов час розвіяти кожен з них, і ми прямий тому приклад. Звичайно, де-не-де маємо подвійні стандарти, навіть в 21 столітті можна побачити різницю в заробітній платі між жінками і чоловіками і не рідко представники чоловічої статі отримують підвищення швидше і легше.Я докладаю всіх зусиль, щоб у нашій компанії первинним критерієм оцінки співробітника була його ефективність і професіоналізм, а не стать, життєві позиції, захоплення і т.д.

Illustration

Що, на вашу думку, найбільше заважає, а що, навпаки, допомагає жінкам у професійному житті та веденні бізнесу?
Найбільше заважає стійка застаріла полярність стереотипів: ти або бізнесвумен-стерво, і тоді фіаско в особистому житті, або «вона-ж-мати» та домогосподарка з невисоким IQ. Життя значно різноманітніше, на цих осях багато точок, та й осей у реальному житті більше, аніж дві. Я вважаю, що ми повинні більше розповідати в публічному полі про жіночі успіхи, перемоги, багатозадачність і мотивувати дівчат з юного віку розбивати свою скляну стелю, проявлятися як особистості й будувати кар’єру.
Які принципи й цінності допомагають вам досягати успіху не лише в роботі, але й в особистому житті?
Вважаю, що бути прямолінійним у діях і думках правильніше, аніж жити в тумані поміркованості. Та це не значить, що мій ідеал – брутальність або нахабство. Орієнтиром для мене є Маргарет Тетчер – жінка з чітким баченням розвитку країни, жорсткою рукою управління та чудовими дипломатичними манерами.
Якими своїми досягненнями ви пишаєтеся?
Я зібрала найпотужнішу команду на ринку. Бренду razom півтора року, але наш голос на ринку неможливо пропустити, бо топ-менеджмент долучений до більшості індустріальних проектів розвитку ринку. Я будую компанію, в якій професійна жінка може робити кар’єру на рівних стартових засадах із чоловіками.
Що зараз читаєте? Яку книжку порадили б прочитати кожній жінці, що розпочинає свій професійний шлях?
Я б порадила обов’язково прочитати «Включайся! Жінки, робота і воля вести за собою» («Lean In») Шеріл Сендберг. Сьогодні Шеріл критикують за технічні проблеми Facebook з базами даних. Проте саме вона вивела Facebook у категорію суперєдинорогів. Особисто я поважаю Шеріл за те, що вона одна з небагатьох дуже успішних міжнародних digital women відкрито говорить про стереотипи, які кожна з нас, можливо, сприймала б за нормальне, забувала й не помічала. Шеріл вчить цінувати та використовувати свої таланти. Як на мене, усі книжки Шеріл підійдуть не лише для усвідомлення шляху свого зростання як управлінця, але й для розуміння рівноцінних ролей у родині. Так само, як і розуміння та сприйняття різних стилів управління у жінок і чоловіків. А ще – для усвідомлення власної цінності.
Одна порада для учасниць нашої ініціативи.
Я переконана, що в кожній маленькій дівчинці закладений дивовижний потенціал, а в серці кожної дорослої і мудрої жінки сидить дівчинка, яка вірить в дива. Головне розуміти, що все під силу. І кожна може домогтися поставлених цілей. Робіть те, що вам подобається та приносить задоволення, не варто витрачати ані години на роботу, яку ледь витримуєте, і на людей, які у вас не вірять чи вас знецінюють. Ваші успіхи – це результат ваших зусиль, то ж не марнуйте часу, беріть кермо у свої руки.Нехай весь світ твердить, що жінка не може бути гендиректоркою, політкинею, а повинна працювати тільки на «жіночих» посадах, але ми ж знаємо, що ні і ще раз ні! Жінка може бути не просто управліницею, а кращою керівницею як маленької компанії, так і великої корпорації, жінка може бути політкинею і, якщо захоче, навіть президенткою.Сильні жінки змінюють світ!Вірте в себе!


Illustration
Illustration
Illustration

Читайте інтерв'ю інших амбасадорок

Вірослава Новосильна

CEO & Founder | SLOVA Tech PR

Наталя Заверуха

Founder&CEO | Manageable

Анна Мазур

Founder&CEO | HappyMonday