10 висновків, яких я дійшла, керуючи власною компанією


Зоя Заґґ  Б'юті-, фешн-, лайфстайл-блогерка,підприємниця


 • 1. Не обов'язково дотримуватися традиційних принципів бізнесу.

  Piшучість, ентузіазм та нестримне бажання займатися чимось в онлайн-просторі — ось що врешті підштовхнуло мене до створення власної компанії. Я й досі прокладаю собі шлях, бо це нова кар'ерна стежка, про яку ще якихось п'ятнадцять років тому не було й мови. У цій галузі я не мала на кого рівнятися, тому все робила вперше - це було лячно й водночас дуже цікаво. Я прислухалася до свого серця, мусила швидко подорослішати, щоб зважитися на серйозні кроки, які допомогли мені дійти до точки, в якій я зараз перебуваю.

 • 2. Навчися розуміти, кому можна довіряти: не кожен бажає найкращого тобі і твоїй компанії.

  Спочатку здається, що всі хочуть дати тобі якусь пораду. Дуже важливо вміти швидко розрізняти, до чиїх слів варто дослухатися і яких людей мати у своему колі. Проаналізуй, розпитай інших і не виставляй своїх емоцій напоказ. Не варто оточувати себе тільки тими, хто завжди підтакує і каже те, що ти хочеш почути. Дуже важливо, щоб у твоїй команді були люди, які не мовчатимуть, коли щось пішло не так, або звернуть увагу на те, що над чимось слід попрацювати.

 • 3. Створи таке середовище, в якому тобі хотілося б працювати, а не таке, яке, на твій погляд, панує в інших компаніях. 

  Коли уявляєш успішну фірму, на думку часто спадає великий офіс з підвісною стелею і синім килимом. Насправді перші 8 років своєї бізнес-мандрівки я провела у спальні, а потім куточку, який спеціально виділила для роботи. 3 часом я створила простiр, де мені було комфортно. Я починала з одного працівника, потім іх стало п'ятеро; тепер мій офіс в окремому приміщенні, а не там, де я мешкаю. У ньому стоять дивани, вазони, бунгало для нарад і машина з холодними коктейлями Тango Ice Blast. Якщо простір зручний для тебе, то, скоріше за все, буде зручним і для твоїх співробітників та сприятиме ефективній творчій роботі.

 • 4. Ти маєш право інколи почуватися втомленою і виснаженою, навіть якщо ти головна. 

  Ти маєш право інколи почуватися втомленою і виснаженою, навіть якщо ти головна. Довший час я сама за все відповідала, тому коли щось ішло не так, звинувачувати могла тільки себе. Коли компанія розростається, виникає багато нових проблем: більше нарад, більше запитань на зразок «Чи добра з мене директорка?». Мені здавалося, що якщо я не викладаюся на сто відсотків, то як вдасться зробити все як слід? Почуватися так і час від часу страждати від синдрому самозванки - абсолютно нормально.

 • 5. Якщо ти чесно й відверто казатимеш про те, чого хочеш, це не означає, що ти перетворишся на Міранду Прістлі з фільму «Диявол носить Prada».

  Я добра й уважна до інших (принаймні так мені здається) почуваюся не в своїй тарілці під час некомфортних нарад чи конфліктних ситуацій. Але це почало мені заважати, коли треба було висловити свою чесну думку й вияавити справжні емоції. Невдовзі я зрозуміла, що коли просто кажеш, чого ти хочеш або що тобі потрібно, то економиш дуже багато часу й допомагаеєш команді зрозуміти, що їм треба зробити. Такий підхід зовсім не перетворюе тебе на божевільну на чальницю.

 • 6. Якщо ти перфекціоністка, важко навчитися делегувати роботу команді, і це нормально

  Я подумати не могла, що мені буде так складно доручати завдання іншим, щоб інвестувати більше енергії та сил у свої завдання. Почуватися так, ніби даєш комусь на руки немовля і думаєш: «Ох, тільки б вони його не впустили на землю!» — теж нормально. 

 • 7. Щоб досягнути успіху в бізнесі, не обов'язково закінчувати магістерку з управління бізнесом.

  Я й досі питаю своїх юриста й бухгалтера про те, чого не розумію. Потрібно не боятися ставити питання і не вдавати, нібито знаєш усі відповіді, якщо насправді це не так. У школі я постійно вдавала, ніби все розумію, але коли ти керуєш бізнесом і мусиш розуміти, як воно все працює зсередини, з таким підходом далеко не зайдеш.

 • 8. Завжди прислухайся до своєї інтуїції. Завжди.

  Якщо тобі здається, ніби щось не так, значить щось справді не так. Сміливо кажи: «НІ».

 • 9. Не варто без кінця гнатися за своїм хвостом, ледве тримаючись плаву. 

  Специфіка мого бізнесу полягає в тому, що роботі ніколи нема кінця-краю. Перед тобою завжди нескінченний список завдань. З роками я навчилася робити перерви й радісно закінчувати робочий день, знаючи, що могла би ще багато чого встигнути, але воно може почекати. Увечері май час на себе-це допоможе тобі займатися справами зі спокійною головою. Не варто без кінця гнатися за своїм хвостом, ледве тримаючись плаву. У такі хвилі вдале рішення ніколи не спаде на думку. 

 • 10. Жоден успішний бізнес не схожий пряму дорогу: на твоєму шляху трапиться багато закрутів і відгалужень.

  Спочатку я страшенно переймалася, коли щось ішло не за планом, постійно міркувала над цим і навіть думала, чи не покинути мені цю справу, але з віком зрозуміла, що треба сміливо рухатися вперед і часом іти на (продуманий) ризик, навіть якшо в результаті нічого не вийде. Зрештою, я завжди стараюся зробити висновки з будь-якого досвіду — чи з доброго, чи з поганого — і чогось навчитися. Жоден успішний бізнес не схожий пряму дорогу: на твоєму шляху трапиться багато закрутів і відгалужень. І будь готова перестрибувати через горбики!
  Джерело: уривок із книги Скарлетт Кертис «Феменістки не носят рожевого та інші вигадки»

Слідкуйте за виходом нових статей: